English Deutsch Français


Aktualności


Kiermasz Bożonarodzeniowy - grudzień 2023

Mikołaj - grudzień 2023

Wieczorek poetycki ,,Na wysypisku słów” - grudzień 2023

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - październik 2023

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Wnękiem - październik 2023

Dzień Głośnego Czytania - wrzesień 2023

Narodowe Czytanie - wrzesień 2023

Wakacje 2023 w bibliotece - czerwiec - lipiec 2023

Spotkanie autorskie z Katarzyną Kubisiowską - maj 2023

Tydzień Bibliotek - "Moja, Twoja, Nasza" - maj 2023

27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych 2023 - kwiecień 2023

Wystawa Modeli Makiety Kolejowej - marzec 2023

Ferie w bibliotece - styczeń 2023

Strzyżowscy Żydzi - wspomnienia - styczeń 2023



Kiermasz Świąteczny - grudzień 2023

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Za nami już 15. edycja konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”. W tym roku zmieniliśmy miejsce kiermaszu
i skorzystaliśmy z gościnności Zespołu Szkół Technicznych, gdzie na hali sportowej pomieścili się wszyscy wystawcy kiermaszu ozdób świątecznych i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Strzyżowskiego. 64 stoiska - liczba robi wrażenie! Hala Zespołu Szkół Technicznych po raz pierwszy zmieniła się w wielki kiermasz świąteczny. Można było kupić co dusza zapragnie - cuda cudeńka.


Wśród wystawców kiermaszu byli także producenci wyrobów oznaczonych Znakiem Produktu Lokalnego "Wykonano w Strzyżowie", którym Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra wręczył certyfikaty uprawniające do korzystania ze znaku na kolejny rok. Są to: Iwona Bosek, Ewa Tarańska, Anna Grabiec,Tomasz Gwiszcz, Małgorzata Zimny.

Nie zawiodły nas też nasze instytucje: Centrum Integracji Społecznej
w Strzyżowie, Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Zawadce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzyżowie, Nadleśnictwo Strzyżów, Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Różance, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie. Zaproszenie przyjęła też młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie i Zespołu Szkół Technicznych. Natomiast Koła Gospodyń Wiejskich stanęły w szranki do konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”. Wszystkie pyszności oceniała komisja w składzie:

Małgorzata Skalska – Nieroda – Przewodnicząca Rady Powiatu,
Tomasz Garncarski – Wicestarosta Strzyżowski,
Waldemar Góra – Burmistrz Strzyżowa,
Adam Witek – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie,
Jerzy Bator Wice prezes Izby Rolniczej w Trzebownisku,
Wiesław Złotek – kierownik ARiMR w Strzyżowie.

Po ocenie 16 stoisk KGW z terenu powiatu strzyżowskiego pod względem smaku, estetyki, lokalnych tradycji komisja - po burzliwych dyskusjach - postanowiła przyznać wszystkim KGW równorzędne nagrody:

• KGW Wysoka Strzyżowska – Góra – za „gągoły” czyli gołąbki inaczej i wysocką kiełbaskę,
• KGW Żarnowa – za „gołąbki z sosem grzybowym”,
• KGW Bonarówka - za „roladki biszkoptowo – serowe nadziewane kurczakiem i pieczarkami”,
• KGW Brzeżanka – za „krokiety z kapustą i grzybami”,
• KGW Łętownia – za „proziaki z masłem czosnkowym”,
• KGW Wysoka Strzyżowska – dolna – za „pierogi ze śliwkami”,
• KGW Glinik Charzewski – za „Żurek z grzybami”,
• KGW Dobrzechów – za „Barszcz wigilijny z chlebem orkiszowym”,
• KGW Żyznów - za „pierogi z kaszą gryczaną”,
• KGW Gbiska - za "barszcz czerwony z uszkami",
• KGW Godowa za – „pierogi z makiem i bakaliami”,
• KGW Grodzisko – za "barszcz z grzybami”,
• KGW Gogołów – za "rybę wigilijną”,
• KGW Huta Gogołowska – za „paszteciki z kaczki z żurawiną”,
• KGW Jazowa – za „ michę pierogów”,
• KGW Oparówka – za „żurek z leśnych grzybków”.

Nagrodę specjalną Izby Rolniczej otrzymało KGW z Brzeżanki, natomiast nagrodę ufundowaną przez ARiMR
w Strzyżowie zdobyło KGW z Łętowni.

Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wspaniałe potrawy i kultywowanie naszej pięknej tradycji świąt Bożego Narodzenia. Specjalne podziękowania kieruje do wszystkich wykonawców którzy uświetnili nasze wydarzenie a byli to: młodzież z Zespołu Szkól Technicznych
i Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie, Studio Piosenki działające przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, „Mała Wiśnia” i „Wisienka” działające przy GOK w Wiśniowej i „Duet Galicyjski” działający przy GOK Niebylec.

Składam serdecznie podziękowania wszystkim organizatorom tego wspaniałego wydarzenia, a są nimi: Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia
w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie, Zarząd Powiatu Strzyżowskiego, Burmistrz Strzyżowa, Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło i TVPołudnie oraz Radio Rzeszów.

Serdecznie dziękujemy za cudowny dzień pełen zapachów nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. Życzymy wszystkim: „Aby Święta Bożego Narodzenia, były bliskością i spokojem a Nowy Rok – Dobrym Czasem”. Do zobaczenia za rok.


Marta Utnicka




Kiermasz Bożonarodzeniowy Fotorelacja
Kiermasz Bożonarodzeniowy














Do góry


Mikołaj - grudzień 2023

Mikołaj

Spotkanie z Mikołajem w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta
w Strzyżowie


Grudzień to bardzo pracowity miesiąc dla Świętego Mikołaja. Odwiedza
i rozdaje prezenty wszystkim grzecznym dzieciom.

W naszej bibliotece już 5 grudnia spotkał się z najmłodszymi czytelnikami. Radość
i uśmiech na dziecięcych buziach nagrodziły trudy podróży tego sędziwego Gościa.

Podczas wizyty Mikołaj przeczytał ciekawą historię o listonoszu Alojzym
i jego przyjacielu Mrozie, porozmawiał z dziećmi, rozdał przywiezione prezenty oraz zaprosił wszystkich do tańca i zabawy. Czas spotkania szybko minął, a pamiątką pozostaną wspólne zdjęcia.

Mikołaj wróci do nas za rok.


Iwona Bałchan




Mikołaj Fotorelacja
Mikołaj














Do góry


Wieczorek poetycki ,,Na wysypisku słów” - grudzień 2023

Kiermasz Bożonarodzeniowy

,, Pisanie jak kichanie, zbiera się – przynosi ulgę…”

Każdy kto pisze zgodzi się ze słowami autora tych słów. Jest jednak subtelna różnica pomiędzy tymi dwoma czynnościami. Kichać może każdy
i każdy to robi, a pisać mogą wszyscy, jednak nie wszyscy potrafią. Ci, którzy mają dar lekkiego pióra i doświadczają weny twórczej pisać powinni. Do takich właśnie wybrańców, mających predyspozycje do tworzenia
i przelewania na papier w sposób poetycki swoich myśli, należy niewątpliwie ANDRZEJ GUGAŁA. Bystry obserwator rzeczywistości, skromny i odważny jednocześnie w wyrażaniu swoich spostrzeżeń, wrażliwy i życzliwy. Lubiący ludzi, wesoły i refleksyjny. Niezwykle utalentowany i pracowity…Można długo wymieniać zalety autora tomiku poetyckiego pt.,,Na wysypisku słów”. On sam pisze o sobie:
,, Andrzej Antoni
animator autoironii
architekt autodestrukcji
aromatyczny analfabeta
ambiwalentny adwersarz
awangarder asymetrii
adiutant afirmacji
ambicjonalny antytalent
archiwista anormalności”

Kto zna Andrzeja Gugałę i przyszedł do Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie w piątkowe popołudnie 1 grudnia, aby wziąć udział w promocji drugiego tomiku autora, nie zawiódł się. Może przy wejściu zdziwił się nieco widząc nietypową dla biblioteki scenografię, jak też stylizację bohatera wieczoru oraz niektórych osób. Jednakże szybko jego zdziwienie przerodziło się w zrozumienie dla kreatywności autora, który nie bał się stworzyć klimatu artystycznego nieładu i twórczej wyobraźni.

Spotkanie poprowadził sam autor, prezentując swoje utwory, wcielając się w rolę podmiotu lirycznego zmagającego się z żywiołami, będącymi dla niego inspiracją. W roli żywiołów wystąpiły zaproszone osoby, które pięknie zaprezentowały wiersze autora. Niespodzianką dla uczestników spotkania były piosenki zaśpiewane przez Jolantę i Ernesta Pieczków. Autorem słów okazał się Andrzeja Gugała, a muzykę do nich napisał akompaniujący wykonawcom Dariusz Data. Podczas tego poetyckiego wieczoru pełnego lirycznego zamyślenia, refleksji nie zabrakło również humoru i żartu. Nie zabrakło również ciepłych, miłych słów skierowanych do autora od przybyłych gości.

Słowa gratulacji i kwiaty przyjął z rąk przedstawicieli władz samorządowych Marty Utnickiej i Pawła Midury, rodziny, przyjaciół z Twórczego Kręgu Arche oraz koleżanek ze szkolnej ławy. Andrzej Gugała zdradził uczestnikom spotkania, że jego twórcza szuflada skrywa jeszcze wiele utworów. Wierzymy więc, że na trzeci autorski tomik nie będziemy musieli długo czekać. Tymczasem zachęcamy wszystkich Państwa do sięgnięcia po utwory zawarte w obu tomikach Andrzeja Gugały ,,Na wysypisku słów” oraz wcześniejszym ,, Więzień słów”. Oba dostępne są w naszej bibliotece. Naprawdę warto!


Iwona Bałchan




Wieczorek poetycki Fotorelacja
Wieczorek poetycki















Do góry


Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - październik 2023

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro

Domki z kart, czyli spotkanie w strzyżowskiej bibliotece

Strzyżów to miasteczko, z którego wywodzi się wiele znanych osób. Mieliśmy swoich przedstawicieli między innymi w świecie sportu, muzyki oraz nauki, teraz przyszła pora na polską scenę literacką. Anna Ziobro, bo
o niej mowa, jest pisarką młodego pokolenia, która zajmuje się pisaniem książek fabularnych. Każda z jej ośmiu wydanych pozycji została dobrze przyjęta przez czytelników, dzięki czemu nasza rodaczka zyskuje coraz większą popularność. Początkiem września wyszła najnowsza powieść Anny Ziobro - ,,Domki z kart” i to właśnie z tej okazji Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia w Strzyżowie zorganizowała spotkanie autorskie, podczas którego czytelnicy mogli dowiedzieć się więcej o twórczości autorki, jej planach na przyszłość oraz początkach przygody z pisaniem.

Anna Ziobro pochodzi ze Strzyżowa, jednak obecnie mieszka w Rzeszowie, gdzie pracuje, jako tłumacz
i korektor tekstów. Prywatnie jest żoną, matką oraz właścicielką psa, która uwielbia wycieczki w Bieszczady oraz chodzenie po górach. Pani Anna jest niezmiernie pozytywną i ciepłą osobą, która swoim uśmiechem zaraża wszystkich dookoła. Jej przygoda ze słowem pisanym rozpoczęła się już w czasach szkolnych, kiedy to oprócz czytania zdecydowała się spróbować swoich sił w pisaniu. Na początek spod jej pióra wychodziły tylko wiersze, których przez lata zgromadziła ponad sto. Kolejnym wyzwaniem okazało się stworzenie własnej książki, co udało się w 2020 r. Jej debiutancka powieść ,,Tysiąc kawałków”, została bardzo dobrze przyjęta,
o czym świadczą między innymi wysokie oceny na najbardziej znanych portalach książkowych. Jednak największym sukcesem autorki jest książka ,,Moje życie przed tobą”, która głosami czytelników zdobyła tytuł ,,Najlepszej Książki na Lato 2022” w plebiscycie Granice.pl, w kategorii proza polska. Powieść ta stanowi również początek Serii Nadmorskiej, której ostatnia, trzecia część miała swoją premierę 6 września tego roku. ,,Domki z kart”, bo taki tytuł nosi finalny tom trylogii, po raz kolejny przenosi czytelnika do Trójmiasta, gdzie splatają się losy Leny i Marcina. Podobnie jak poprzednio autorka nie stroni od poruszania trudnych tematów, takich jak niepełnosprawność, brak akceptacji, czy szukanie wewnętrznej siły, niezbędnej do przetrwania trudnych chwil. Książka ukazuje, że każdy popełnia błędy, jednak determinacja i wzajemne wsparcie pozwalają spełnić marzenia i osiągnąć szczęście.

Po raz pierwszy pani Anna Ziobro odwiedziła strzyżowską bibliotekę w zeszłym roku, w maju. Spotkanie to zgromadziło wielu czytelników, którzy chcieli poznać młodą, perspektywiczną pisarkę wywodzącą się z naszego miasta. Na kolejne spotkanie autorskie, nie trzeba było czekać długo. Już 11 października 2023 r. pani Anna znów gościła w naszych murach, tym razem w celu zaprezentowania swojego najnowszego dzieła. Zgromadzeni goście dowiedzieli się sporo na temat powieści ,,Domek z kart”, autorka opowiedziała, jak rodziły się pomysły na wydarzenia w niej zawarte, jak przebiegał sam proces tworzenia książki oraz zadeklarowała, że jest to ostatnia część Serii Nadmorskiej. Pani Anna nie skupiała się tylko na swojej ostatniej publikacji, uczestnicy spotkania usłyszeli sporo na temat jej rozwoju, jako pisarki oraz determinantach związanych
z tworzeniem książkowej rzeczywistości. Czytelnicy dowiedzieli się też, jak istotną częścią życia autorki jest pisanie oraz tworzona fikcja literacka i jak dużą pustkę czuje ona w związku z zakończeniem perypetii Leny
i Marcina, będących głównymi bohaterami trylogii. Pisarka wróciła też wspomnieniami do czasów szkolnych, kiedy to budynek naszej biblioteki stanowił dla niej jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Na koniec przyszedł czas na pytania zadawane przez uczestników spotkania, którzy byli ciekawi między innymi, czy powstaną anglojęzyczne wersje powieści oraz czy planuje ona wydać tomik swoich wierszy, które powstały lata temu i nigdy nie wyszły z tak zwanej ,,szuflady”. Ostatnim punktem spotkania było podpisywanie książek przez autorkę, która bardzo chętnie zamieszczała w nich indywidualne dedykacje oraz robiła sobie pamiątkowe zdjęcia z czytelnikami.

Spotkanie sprawiło wiele przyjemności zarówno zgromadzonym czytelnikom, jak i samej autorce, która wielokrotnie wspominała, jak istotny jest dla niej fakt możliwości jego zorganizowania właśnie w rodzinnym mieście. Pani Annie chcemy serdecznie podziękować za bardzo ciekawe spotkanie i życzymy kolejnych sukcesów w karierze literackiej, a wszystkich czytelników zachęcamy do zapoznania się z jej dotychczasową twórczością.


Gabriel Gąsior




Spotkanie autorskie z Anną Ziobro Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Anną Ziobro















Do góry


Spotkanie autorskie ze Sławomirem Wnękiem - październik 2023

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Wnękiem

,,Strzyżów miasteczko, jakich wiele”

Tak brzmi tytuł najnowszej publikacji dotyczącej miasta Strzyżowa. Została ona wydana przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Urząd Miejski
w Strzyżowie. Napisana została przez Sławomira Wnęka – historyka regionalistę, wydawcę i tłumacza. Zajmuje się on głównie popularyzowaniem wiedzy na temat galicyjskiego środowiska małomiasteczkowego i wiejskiego doby autonomicznej.

Książka jak sam autor pisze we wstępie ma charakter popularny. Tekst podzielono na 12 części, aby ułatwić czytelnikowi orientację w ponad 700 letniej historii miasta. Jest także zaproszeniem do dyskusji na temat historii miasta i jego mieszkańców.

Spotkanie promujące książkę ,, Strzyżów, miasteczko jakich wiele”, odbyło się 3 października w naszej bibliotece w ramach obchodów Dni Świętego Michała w Strzyżowie. W spotykaniu uczestniczyli burmistrz Waldemar Góra oraz goście z Archiwum Państwowego w Rzeszowie – dyrektor Paweł Dudek wraz z Izabella Frużyńską i Markiem Gieroniem.

Autor książki Sławomir Wnęk przybliżył zebranym okoliczności powstania publikacji, ze swadą zasygnalizował niektóre tematy omówione w książce, chętnie odpowiadał na pytania uczestników i składał autografy
w przygotowanych dla czytelników egzemplarzach.


Iwona Bałchan




Spotkanie autorskie ze Sławomirem Wnękiem Fotorelacja
Spotkanie autorskie ze Sławomirem Wnękiem















Do góry


Dzień Głośnego Czytania - wrzesień 2023

Dzień Głośnego Czytania

,, Czytajmy Razem 2023”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Inicjatywa ta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to bowiem data urodzin Janiny Porazińskiej – poczytnej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z tej to właśnie okazji w naszej bibliotece co roku organizowane jest spotkanie czytelnicze pt. ,,Czytajmy razem”. Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy wszystkich dorosłych,
a w to szczególne wrześniowe przedpołudnie dzieci mają okazję wysłuchać bajek w interpretacji zaproszonych gości. Miło nam gościć włodarzy miasta oraz osoby pełniące ważne funkcje zawodowe w naszym mieście.

W tym roku, zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, sekretarz Powiatu Strzyżowskiego Celina Bałchan, zastępca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej Paweł Stokłosa, aspirant Małgorzata Prudzienica reprezentująca Komendę Powiatową Policji w Strzyżowie, kierownik Pogotowia Ratunkowego
w Strzyżowie Dawid Rusyn oraz Monika Armata reprezentująca Nadleśnictwo Strzyżów. Ciekawe i pouczające historie napisane przez Rachel Bright i Jim Field w interpretacji naszych gości zostały ciepło przyjęte zarówno przez dzieci jak również opiekunów. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola ,,Wesoły i kreatywny przedszkolak”, Przedszkola Samorządowego ,,Michałki”, Przedszkola Niepublicznego Sióstr ,, Serafitek”, Niepublicznego Przedszkola ,,Krasnale” oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Podczas tej sympatycznej imprezy czytelniczej zostali również nagrodzeni uczestnicy konkursu czytelniczego ,,Zostań Super czytelnikiem Lata 2023”. Wesoła gimnastyka z małpką była miłym przerywnikiem spotkania.

Wszystkim, uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za udział i miłe słowa, które zawsze są zachętą do dalszych działań.

Do zobaczenia za rok!


Iwona Bałchan




Dzień Głośnego Czytania Fotorelacja
Dzień Głośnego Czytania















Do góry


Narodowe Czytanie - wrzesień 2023

Narodowe Czytanie

,, Nad Niemnem” to tytuł powieści Elizy Orzeszkowej, która w dniu 9.09.2023 czytana była w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Książka, w zamyśle autorki początkowo zatytułowana ,,Mezalians”, ukazała się w roku 1888. Została pozytywnie przyjęta przez krytyków oraz skradła serca czytelników nie tylko współczesnych autorce ale również w kolejnych pokoleniach. Ukazane problemy społeczne, emocjonalne, międzypokoleniowe wydają się być ponadczasowe. Powieść wielowątkowa, w której echa powstania styczniowego są ciągle żywe,
z pięknymi i niezwykle plastycznymi opisami przyrody stanowiła bogaty wachlarz możliwości, aby przybliżyć ją współczesnemu czytelnikowi.

Nasza biblioteka po raz kolejny zmierzyła się z wielką literaturą, aby nie tylko wziąć udział w ogólnopolskiej akcji ale również przekazać ważne treści, które utwór niesie. Przenieśliśmy zatem uczestników tego kulturalnego wydarzenia do Korczyńskiego dworu oraz do Bohatyrowiczowskiego Zaścianka. Pokazaliśmy sceny, które niosą ze sobą ponadczasowe przesłanie. W klimat utworu wprowadziła oprawa muzyczna, piękna scenografia oraz stroje czytających. Słoneczna wrześniowa pogoda, wyjątkowo w tym roku sprzyjała nastrojowi, wywołanemu przez narratorów opisujących piękno nadniemeńskiej przyrody. Osoby wcielające się w role wybranych bohaterów utworu, znakomicie przekazały treść czytanych przez siebie kwestii.

Wszystkich, którzy to piękne wrześniowe popołudnie chcieli spędzić w Parku Literackim położonym nieopodal biblioteki na czele ze starostą strzyżowskim Bogdanem Żyburą przywitała dyrektor Marta Utnicka.

Tło historyczne utworu i genezę jego powstania na wstępie przedstawiła Ewa Worek - nauczyciel ZST
w Strzyżowie W poszczególnych scenach utworu wystąpili :

Benedykt - Andrzej Gugała - członek Kręgu Twórczego Arche
Emilia - Katarzyna Ziobro - sołtys wsi Wysoka Strzyżowska
Witold - Maksymilian Gradzik - uczeń LO w Strzyżowie
Anzelm - Jakub Pytko - aktor Teatru ,,Prima Aprilis”
Justyna - Joanna Kiczek - bibliotekarz BPGiM w Strzyżowie
Jan - Gabriel Gąsior - bibliotekarz BPGiM w Strzyżowie
Fabian - Stanisław Bednarz - członek zespołu,, Twierdzanie”
Starzyńska - Marta Utnicka - dyrektor PBGiM w Strzyżowie
Kirłowa - Anna Dziadek - nauczyciel Przedszkola,, Michałki”
Zygmunt - Bartosz Motyka - uczeń LO w Strzyżowie
Różyc - Bartosz Pirga - uczeń ZST w Strzyżowie
Maksym - Adam Woda - pracownik BPGiM w Strzyżowie
Klotylda - Jagoda Dyjak - uczennica LO w Strzyżowie
Elżusia - Daria Szetela - uczennica LO w Strzyżowie
Antolka - Paulina Ruszała - uczennica LO w Strzyżowie
Terenia - Lena Czarnik - uczennica LO w Strzyżowie

Narratorzy : Urszula Mendelowska - nauczyciel LO w Strzyżowie

Ewa Białek - nauczyciel LO w Strzyżowie

Ewa Worek - nauczyciel ZST w Strzyżowie

Iwona Bałchan - z-ca dyrektora BPGiM w Strzyżowie

Piękne piosenki przygotowały uczennice ZST w Strzyżowie - Wiktoria Śliwa, Klaudia Walczyk, Aleksandra Baran, Kinga Zagórska pod kierunkiem pani Justyny Mularskiej - Rusyn

W czasie trwania naszego spotkania z bohaterami ,, Nad Niemnem” dzieci mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Nadleśnictwo Strzyżów oraz bibliotekarzy Dominikę Szetelę i Beatę Haligowską.

O poczęstunek dla uczestników zadbało Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Strzyżowie. Panowie Leszek Drygaś i Paweł Krok z dk,,Sokół ” czuwali nad nagłośnieniem.

Do wszystkich osób biorących udział w Narodowym Czytaniu oraz tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby to wydarzenie miało taki charakter i wydźwięk kierujemy serdeczne podziękowania.


Iwona Bałchan




Narodowe Czytanie Fotorelacja
Narodowe Czytanie









Do góry


Wakacje 2023 w bibliotece - czerwiec - lipiec 2023

Palcem po mapie

,, Palcem po mapie”

Świat można przemierzać na wiele sposobów. Środków lokomocji jest także bez liku. W naszej bibliotece wybraliśmy najtańszy, dostępny dla każdego sposób, aby poznać najciekawsze zakątki naszego pięknego kraju. Podczas wakacyjnych spotkań odwiedzaliśmy różne miejsca w Polsce, na które warto zwrócić uwagę podczas letnich wypraw. Bogactwo leksykonów, przewodników, atlasów, jakimi dysponuje biblioteka oraz filmy podróżnicze pozwoliły urozmaicić nasze wędrówki Palcem po mapie. Uczestnicy wakacyjnych zajęć wykazali się dużą znajomością geografii Polski i chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich quizach i zadaniach. Spora grupa spośród wakacyjnych podróżników to zwolennicy warsztatów twórczych. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością przy tworzeniu przestrzennego krajobrazu górskiego, ozdabianiu kamieni czy malowaniu morskiej głębi. Podczas wakacyjnych spotkań w bibliotece nie zabrakło również wesołych, grupowych rozgrywek, literackich łamigłówek i krzyżówek.

Drugi tydzień wakacyjnych spotkań w bibliotece to rajdowa wyprawa do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. To wyjątkowe, niezwykle ciekawe miejsce popularyzujące naukę. Zwiedziliśmy strefę ekspozycji wewnętrznej związaną z lotnictwem, kosmonautyką, techniką, anatomią, ekologią, zjawiskami fizycznymi i chemicznymi. Nasi rajdowi uczestnicy z zaciekawieniem odkrywali tajniki wiedzy korzystając z 200 interaktywnych eksponatów. Wędrówka po świecie nauki okazała się bardzo interesująca i wyczerpująca. Odpoczynek zapewniła strefa relaksu, a widok startujących i odlatujących samolotów z tarasu widokowego dostarczył dodatkowych wrażeń.

Zwolennicy łamigłówek i mocniejszych przeżyć wybrali się z nami do Rzeszowa, do miejsca pełnego zagadek w Escape Roomie,, ,,WydostanSię”. Dreszczyk emocji towarzyszył każdej z czterech grup, która próbowała rozwiązać zadania znajdujące się w wybranym przez nich pokoju. Była to świetna próba pracy w grupie, gdzie ważne są spostrzeżenia każdego uczestnika. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami, bawiąc się przy tym doskonale. Spacer uliczkami Rzeszowa, lody i chwila relaksu przy fontannie multimedialnej dopełniły całości. Wakacyjne spotkania w bibliotece to tylko namiastka letnich przygód dla naszych najmłodszych czytelników. Wszystkich zachęcamy do podróży, także takich w świecie książek, który jest nieograniczony i daje mnóstwo możliwości.


Iwona Bałchan




Wakacje dzień 1 Fotorelacja
Wakacje dzień 1 Wakacje dzień 2 Fotorelacja
Wakacje dzień 2
Wakacje dzień 3 Fotorelacja
Wakacje dzień 3 Wakacje dzień 4 Fotorelacja
Wakacje dzień 4
Wakacje dzień 5 Fotorelacja
Wakacje dzień 5









Do góry


Spotkanie autorskie z Katarzyną Kubisiowską - maj 2023

Spotkanie autorskie z Katarzyną Kubisiowską

Rok 2023, to rok jedenastej rocznicy działania Dyskusyjnego Klubu Książki przy Strzyżowskiej Bibliotece. Na comiesięcznych spotkaniach dzielimy się wrażeniami, refleksjami na temat przeczytanych książek oraz piszemy recenzje i relacje ze spotkań, zamieszczane na stronie internetowej i w miesięczniku ,,WAGA i MIECZ”.

Dzięki dobrej współpracy naszej moderatorki Marzeny Midura
z Wojewódzkim koordynatorem DKK mamy dostęp do nowości wydawniczych oraz do niezapomnianych spotkań ze znanymi pisarzami, których do tej pory odbyło się jedenaście.

Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 17-go maja w ramach Tygodnia Bibliotek, którego gościem była znana dziennikarka i pisarka KATARZYNA KUBISIOWSKA, którą serdecznie powitała Iwona BAŁCHAN Z-ca Dyrektorki Biblioteki, dziękując za przyjęcie zaproszenia. Podziękowanie skierowała także do dr Marceliny JANISZ Wojewódzkiej koordynatorki DKK oraz wszystkich zebranych.

Z kolei moderatorka DKK Marzena Midura przybliżyła krótko osobę pisarki. Katarzyna Kubisiowska ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dziennikarką m.in. „Tygodnika Powszechnego”. Współautorką książki „Panorama kina najnowszego 1980 – 1995”. Pisze biografie.

Pisarka bardzo interesująco opowiadała o swojej pracy. Jak powstawały biografie, jak długo trwa zapoznawanie się z bogatym życiem tych ciekawych ludzi. „PILCH.W SENSIE ŚCISŁYM” - z którym przyjaźniła się za jego życia, ale po napisaniu jego biografii negatywnie odniósł się do niej. „SZAFLARSKA. GRAĆ , ABY ŻYĆ” – przedstawiła tę niezwykłą kobietę pełną pasji, która swój zwód postawiła ponad wszystko. Taką mogły znać ją tylko najbliżsi – córki. „VETULANI. PIĘKNY UMYSŁ .DZIKIE SERCE” - wybitny neurolog, współtwórca „PIWNICY POD BARANAMI”, wspaniała rodzina wybitnych naukowców. Dzieje tej wspaniałej rodziny połączone z historią. „BLISKO, BLIŻEJ. Rozmowy o tym co najważniejsze” – rozmowy z kluczowymi przedstawicielami polskiej kultury, którym stawia nieszablonowe pytania. „GŁOS. WOJCIECH MANN w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską”. Będzie dalszy ciąg tej rozmowy.

W najbliższym czasie ukaże się książka o Korze, piosenkarce .Pisarka wspomniała również, iż chciałaby napisać książkę o poetce Annie Świerszczyńskiej i Romanie Polańskim. Czekamy z niecierpliwością.

Były pytania i refleksje, ze strony czytelników, dotyczące przeczytanych książek, na które pisarka chętnie odpowiadała. Na zakończenie Iwona Bałchan , wręczając upominek, podziękowała Pisarce za przybycie
i wspaniałe przybliżenie swojej twórczości.

Nie brakło również chętnych do otrzymania autografów w zakupionych książkach. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Irena Wojciechowska




Spotkanie autorskie z Katarzyną Kubisiowską"
Fotorelacja

 Spotkanie autorskie z Katarzyną Kubisiowską











Do góry



Tydzień Bibliotek - "Moja, Twoja, Nasza" - maj 2023

Tydzień Bibliotek -

Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

8 - 15 maj to coroczne święto Bibliotek i Bibliotekarzy. Książnice w całym kraju organizują wtedy szereg wydarzeń promujących czytelnictwo. Podkreślają rolę książki przygotowując dla swoich czytelników liczne niespodzianki.

W naszej bibliotece był to również wyjątkowy tydzień.

Rozpoczął się Dniem Bibliotekarza. W tym dniu bibliotekarze
w bajkowych strojach czekali na swoich czytelników. Pirat zachęcał do udziału w konkursie ,,Zaszyfrowana niespodzianka” w którym można było sprawdzić swoją wiedzę z zakresu literatury. Na śmiałków czekały ciekawe nagrody. Pippi Pończoszanka oraz Pszczółka Maja dbały, aby w miłej atmosferze czytelnicy wybrali najlepsze dla siebie pozycje. Na najmłodszych czekał kącik kolorowej buzi, w którym pani Dominika wyczarowywała niesamowite bajkowe wizerunki. W tym dniu była również możliwość zwrotu zaległych woluminów – bez konsekwencji.

Kolejny dzień to wyjście bibliotekarzy na zewnątrz. To chęć pokazania, że książkę można czytać w każdym miejscu. Strzyżowski plac targowy okazał się idealnym miejscem, aby przeczytać ,,Na straganie” Jana Brzechwy. Na strzyżowskim rynku zachęcaliśmy do sięgnięcia po utwory patronów roku 2023, Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredro. Odwiedziliśmy również włodarzy naszego miasta Urząd Miejski w Strzyżowie oraz Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. W tej literackiej wędrówce po miasteczku, uczestniczył oczywiście Bibliomiś - maskotka naszej biblioteki oraz ulubieniec tych małych i tych dużych czytelników.

Środa to Facebookowy konkurs książkowy” zorganizowany przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Zadaniem uczestników było odgadnięcie trzech tytułów książek, których treść została przedstawiona w formie krótkiego filmu zawierającego symbole oraz fragment tekstu. Laureaci zostali nagrodzeni bonami książkowymi. Czwartek to wycieczki do biblioteki. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego ,,Krasnale” poznały Kącik Malucha, pracę bibliotekarzy w Oddziale dla Dzieci natomiast uczniowie ZST
w Strzyżowie historię synagogi i biblioteki oraz zapoznali się z dostępnymi dla nich atrakcjami w Strefie Młodych.

Piątek zarezerwowany był dla najmłodszych czytelników. Odwiedziny w Niepublicznym Przedszkolu Maluszkowo w Dobrzechowie oraz zajęcia w Kąciku Malucha to szereg zabaw z bajkowymi postaciami, które nie tylko bawiły ale również przekazywały cenną wiedzę zawartą w książkach. Tydzień Bibliotek to również liczne spotkania z czytelnikami w Filiach Bibliotecznych na terenie gminy Strzyżów. Lekcje biblioteczne pokazujące pracę biblioteki, przybliżające zawód bibliotekarza, czytanie bajek, liczne konkursy i quizy.

Tydzień Bibliotek to również liczne dowody sympatii ze strony czytelników skierowane do nas, bibliotekarzy. Kwiaty, laurki, serdeczne życzenia to dowód, że zawód bibliotekarza jest potrzebny i doceniany. Za wszystkie ciepłe słowa serdecznie dziękujemy!


Iwona Bałchan




Tydzień Bibliotek - "Moja, Twoja, Nasza"
Fotorelacja




Do góry



27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych 2023 - kwiecień 2023

27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych 2023

27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Po trzyletniej przerwie spowodowanej czynnikami wyższej konieczności, modelarze znów zagościli w Bibliotece Publicznej Gminy I Miasta w Strzyżowie.

Nadkomisarz wystawy Marian Wydro dołożył wszelkich starań, aby po raz 27 pokazać Strzyżowianom dorobek modelarskiej braci. Modelarze to pasjonaci, którzy swojemu hobby poświęcają wiele lat swojego życia. Niestrudzenie poszerzają swoją wiedzę historyczną, aby stworzyć wierne kopie samochodów bojowych, samolotów, okrętów, figurek przedstawiających różne postacie z dziejów. Nie brakuje również makiet odzwierciedlających wydarzenia historyczne. Nie sposób wymienić je wszystkie. Podczas tegorocznej wystawy można było podziwiać 500 modeli plastikowych i kartonowych. Wszystkie nacechowane wielką dbałością
o szczegóły, precyzją i starannością wykonania. Każdy model to perełka sama w sobie, którą autor traktuje niemalże jak swoje dziecko.

Strzyżowska wystawa jest swego rodzaju świętem pasji, wiedzy, cierpliwości. Formuła wystawy, kontynuowana od lat, podczas, której każdy wystawca i model jest ważny i doceniony, przyciąga. To okazja do wymiany doświadczeń, do pochwalenia się tym co piękne i szlachetne. To zainteresowanie, którym można ,,zarazić” młodych ludzi. To możliwość obejrzenia dorobku wielu ludzi. W tym roku było to 130 wystawców. Przyjechali z różnych stron województwa podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego. Wśród nich byli modelarze z Dębicy, Tarnowa, Krosna, Jasła, Sanoka, Brzozowa i Lublina.

Bezsprzecznie jednak, wystawa to zasługa i wypielęgnowane dziecko pana Mariana Wydro. To wyjątkowa osoba na strzyżowskiej mapie niezwykłych postaci. Człowiek wielu pasji i zainteresowań, z olbrzymim dorobkiem osiągnięć sportowych i zawodowych. Osoba niezwykle ciepła, uczynna i dobra. Potrafił zaszczepić pokoleniom pasję do modelarstwa i stworzyć wokół wystawy taką atmosferę, że są osoby, które od 27 lat nieprzerwanie przyjeżdżają do Strzyżowa. Można śmiało powiedzieć, że wystawców na wystawie modelarskiej łączy i scala osoba nadkomisarza Mariana Wydro. Nie szczędzi on czasu i wysiłku, aby wystawę zorganizować, pozyskać sponsorów, dzięki którym każdy modelarz wyjeżdża ze Strzyżowa z pamiątkowym upominkiem. Szczególnie ważne jest to dla dzieci biorących udział w wystawie. To, że ich trud został doceniony stanowi bowiem zachętę do dalszych działań na modelarskim polu. Strzyżowska wystawa modeli od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Podczas jej trwania od 1 do 29 kwietnia odwiedziło ją 1050 osób. Były to wycieczki zorganizowane, którym Pan Marian Wydro przekazywał wiele ciekawych informacji na temat zgromadzonej kolekcji, oraz indywidualni zwiedzający.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy, sponsorom za ich hojność
i zrozumienie, modelarzom za ich pasję oraz wszystkie ciepłe słowa skierowane do organizatorów, a przede wszystkim DZIĘKUJEMY Panu Marianowi Wydro za jego zapał i zaangażowanie oraz serce, którym dzieli się niestrudzenie od 27 lat.

Mamy nadzieję, ze spotkamy się za rok na kolejnej, 28 Wystawie Modeli Plastikowych i Kartonowych.


Iwona Bałchan




27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych 2023

Fotorelacja

27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych 2023











Do góry



Wystawa Makiety Kolejowej - marzec 2023

Wystawa Makiety Kolejowej

Od 18 do 30 marca w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było obejrzeć makietę kolejową ,, Stacja Strzyżów nad Wisłokiem”.

Autorem tego niezwykłego miniaturowego świata pociągów odzwierciedlonego w najdrobniejszych szczegółach jest Andrzej Witos
z Jasła. Modelarz, który swoją pasją zaraził się w dzieciństwie. Wtedy jednak konstruował głównie modele samolotów. Modelarstwem o tematyce kolejowej zainteresował się będąc już po studiach. Marzenia o stworzeniu makiety kolejowej dojrzewały w nim wiele lat. Po obejrzeniu wystawy makiet kolejowych w Krakowie zdecydował powrócić do swojej pasji.

Zbudował makietę składającą się z dziesięciu modułów. Centralnym jej punktem jest wiernie odwzorowany model budynku strzyżowskiego dworca zbudowanego w latach 1889-1890. Można dostrzec również figurki podróżnych czekających na pociąg, zaparkowany nieopodal autobus oraz milicyjny łazik oraz wiele innych elementów przedstawiających okolicę dawnego dworca.

Krajobraz tamtego miejsca odwzorowany w najmniejszych szczegółach robi ogromne wrażenie. Największą jednak atrakcją stanowi jeżdżący tabor kolejowy, parowozy, lokomotywy, wagony.

Miniaturowy świat zbudowany z torów, lokomotyw, wagonów, budynku stacji kolejowej zachwyca wszystkich miłośników historii kolejnictwa i nie tylko. Zaprojektowaną z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i detale makietę obejrzało w naszej bibliotece ponad 1200 osób. Autor w czasie trwania wystawy siedmiokrotnie przyjeżdżał z Jasła, aby osobiście zaprezentować zwiedzającym swoje dzieło. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy gościć w naszej bibliotece tak niezwykłego człowieka, który podzielił się z nami swoją pasją
i przybliżył historię dotyczącą Strzyżowskiego dworca kolejowego.


Iwona Bałchan






Wystawa Makiety Kolejowej"
Fotorelacja


Wystawa Makiety Kolejowej











Do góry



Ferie w bibliotece - styczeń 2023

,,Naukowcem być / Niezła sztuka” - styczeń 2023

Naukowcem być / Niezła sztuka




Iwona Bałchan




Ferie dzień 1 Fotorelacja
Naukowcem być Ferie dzień 2 Fotorelacja
Naukowcem być Ferie dzień 3 Fotorelacja
Naukowcem być Ferie dzień 4 Fotorelacja
Niezła sztuka
Ferie dzień 5 Fotorelacja
Niezła sztuka
Ferie dzień 6 Fotorelacja
Niezła sztuka
Zaczarowany Bal Fotorelacja
Zaczarowany bal

Do góry


Strzyżowscy Żydzi - wspomnienia

Strzyżowscy Żydzi - wspomnienia




x




Strzyżowscy Żydzi - wspomnienia Fotorelacja
Strzyżowscy Żydzi - wspomnienia













Wideorealacja



Do góry






STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry