English Deutsch Français


Wydarzenia 2010Mikołaj 2010 - grudzień 2010

Andrzejki 2010 - listopad 2010

Wystawa prac Eweliny Utnickiej pt. "Moje rysunki" - listopad 2010

Rzeszowskie Podziemia - wystawa fotograficzna Marzeny Arciszewskiej - wrzesień-październik 2010

CZYTAMY RAZEM' 2010 - wrzesień 2010

Wystawa prac plastycznych najmłodszej artystki - Ewy Kozub - czerwiec-sierpień 2010

Ewo, ty nie szalej - konkurs czytelniczy -czerwiec 2010

Lekcja biblioteczna w Żyznowie -czerwiec 2010

Pasowanie na czytelnika w Żyznowie -czerwiec 2010

Wystawa pt. "Haftem malowane" - maj-czerwiec 2010

Wystawa prac pt. "Rękodzieło" - marzec-kwiecień 2010

XVII Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych„Strzyżów’ 2010” - luty-marzec 2010

Ferie w Bibliotece - luty 2010

Wystawa fotograficzna pt. "Strzyżowskie zimowe klimaty" - styczeń-luty 2010Mikołaj 2010 - grudzień 2010


        6 grudnia 2010 r już od wczesnych godzin rannych w bibliotece panowała podniosła atmosfera oczekiwania na przybycie niezwykłego gościa.
       Dzieci miały spotkać się ze Św. Mikołajem. Na to spotkanie przybyły wraz z rodzicami i opiekunami. Była to dla nich także okazja aby zapoznać się z biblioteką, a w szczególności z oddziałem dla dzieci i młodzieży i kącikiem specjalnie przygotowanym dla najmłodszych czytelników. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z takim miejscem. Największym przeżyciem było jednak spotkanie z upragnionym Św. Mikołajem, który pomimo mrozu i śniegu przybył w nasze progi dźwigając na plecach worki pełne prezentów. Każde dziecko po krótkiej rozmowie z Mikołajem otrzymało paczkę. Było wiele radości, uśmiechu, pamiątkowe zdjęcia.
       Po spotkaniu z najmłodszymi czytelnikami dostojny gość zostawił w oddziale dla dzieci słodkości dla wszystkich czytelników odwiedzających w tym dniu bibliotekę. Mamy nadzieję, że za rok w bibliotece Mikołaj znowu obdaruje prezentami wszystkie grzeczne dzieci!

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Andrzejki 2010 - listopad 2010


,,Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku...
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku”       Już od najdawniejszych czasów prześcigano się w pomysłach , by w wigilię św. Andrzeja wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem, a wróżby traktowane są z przymrużeniem oka. Aby tradycji stało się zadość 30 listopada do Oddziału dla Dzieci zaprosiliśmy dzieci i młodzież na wspólny ,,Wieczór wróżb andrzejkowych”.
       Lanie wosku, szukanie imienia ukochanego spośród wielu imion na czerwonym sercu, wybieranie ukrytych pod talerzykami przedmiotów, które symbolizują przyszłość, drzewko szczęścia to tylko niektóre z wróżb andrzejkowych wykorzystanych podczas tego wyjątkowego wieczoru. Najwięcej emocji i śmiechu wywołała jednak wróżba ,,z butami”. Według tradycji właścicielka buta, który pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Każda z dziewcząt chciała być tą pierwszą. Całe szczęście: to tylko zabawa- a przed uczestniczkami- całe życie i jeszcze wiele takich wieczorów andrzejkowych.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Wystawa prac Eweliny Utnickiej pt. "Moje rysunki" - listopad 2010
       W dniach od 1 do 30 listopada 2010r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można zwiedzać wystawę prac pt. "Moje rysunki" Eweliny Utnickiej - uczennicy IV klasy Technikum w Czudcu.

Serdecznie zapraszamy

Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Rzeszowskie Podziemia - wystawa fotograficzna Marzeny Arciszewskiej
- wrzesień-październik 2010
       W dniach od 23 września do 22 października 2010r. w BPGiM w Strzyżowie można zwiedzać wystawę fotograficzną Marzeny Arciszewskiej pt. "Rzeszowskie Podziemia".

       Prace przedstawiają liczne atrakcje i tajemnice Rzeszowskiego Podziemia: pozostałości żelaznych krat, relikty średniowiecznych murów, repliki zbroi rycerskich, ceramikę użytkową oraz ukryte przejścia.

       Wystawa zorganizowana jest z okazji obchodów Dni Św. Michała.

       Zapraszamy serdecznie na wystawę.


Tekst Adamina Soja, fot. Marzena Arciszewska


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
CZYTAMY RAZEM' 2010 - wrzesień 2010
        ”CZYTAMY RAZEM” W ramach obchodów Dni Świętego Michała w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie 24 września o godz.10-tej odbyła się impreza czytelnicza dla dzieci. Zbliżający się Dzień Głośnego Czytania ustanowiony przez Krajową Izbę Książki stał się doskonałą okazją aby zaprosić Gości w progi naszej biblioteki.

       Burmistrza Strzyżowa reprezentował sekretarz Gminy i Miasta Mieczysław Marczak.

       Ważne dla naszego miasta osoby, które zgodziły się przeczytać bajki dla dzieci , swoją obecnością podkreśliły znaczenie głośnego czytania w życiu dziecka. Czytanie ćwiczy wyobraźnię, rozwija słownictwo, pozwala lepiej radzić sobie ze zrozumieniem otaczającego świata. Zalety czytania przedstawiły słowami wiersza Ewelina Szydło i Daria Śliwińska - uczennice kl. VI.

       Aby posłuchać bajek czytanych przez przedstawicieli władz samorządowych, policji, straży pożarnej oraz duchowieństwa do biblioteki przybyły dzieci z Publicznego Przedszkola w Strzyżowie.

       Cztery grupy przedszkolne wraz z panią dyrektor Marią Ziębą i paniami opiekunkami wspaniale się bawiły słuchając czytanych bajek.

       Historię pewnego pechowego słonia, który nie radził sobie w żadnej pracy przeczytał jako pierwszy Bogusław Broda – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie. O poszukiwaniach zaginionego obrazu z muzeum i o przygodach małego niedźwiadka, który na ulicy szukał zebry czytał Andrzej Wędrychowicz – Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie.

       O mrówce, która okazała się najbardziej pracowita czytała Marta Utnicka - pracownik Urzędu Miejskiego. Ksiądz Grzegorz Bochnia przedstawił Pawła i Gawła – współlokatorów, którzy nie umieli się ze sobą pogodzić. Historię łakomej krowy, która potrzebowała pomocy nawet straży pożarnej opowiedział Piotr Rędziniak - Zastępca Komendanta Straży Pożarnej w Strzyżowie.

       O tym jak ptaki zorganizowały dla siebie szkołę przeczytał Andrzej Markowicz- radny Rady Miejskiej. Historię pewnej uliczki i jej mieszkańców opowiedział Tadeusz Marek – dyrektor BPGiM w Strzyżowie.

       Uśmiechnięte szeroko buzie dzieci i gromkie brawa były najlepszą nagrodą dla czytających gości, którzy wykazali się niemałą odwagą przyjmując nasze zaproszenie.

       Serdecznie im za to dziękujemy!

       Na koniec obejrzeliśmy krótką inscenizację pt. „Jak mały Gapcio szedł do szkoły z babcią”, którą specjalnie na tę okazję przygotowali pracownicy biblioteki wcielając się w role bohaterów scenki. Śmiechu było co niemiara. Na pożegnanie, dzieci zostały poczęstowane cukierkami.

       Mamy nadzieję, że co roku będziemy spotykać się w bibliotece na wspólnym czytaniu!


Tekst: Iwona Bałchan, fot.: Adamina Soja, Grzegorz Białek


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Wystawa prac plastycznych najmłodszej artystki - Ewy Kozub
- czerwiec-sierpień 2010
       21 czerwca br. w gronie rodziny, wychowawczyni i koleżanek odbył się wernisaż prac plastycznych Ewy Kozub w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie. Prace Ewy możemy oglądać przez okres wakacji.

- Jest to najmłodsza artystka, która prezentuje swoją twórczość – tymi słowami wystawę otworzył Tadeusz Marek, dyrektor tej instytucji.

       Ewa Kozub uczennica klasy Vc Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, swoje zamiłowania do twórczości plastycznej rozwija od trzech lat w Atelier Sztuki Bożeny Baranowskiej w Strzyżowie. Na zajęciach poznała różnorodność technik plastycznych m.in.: pastel, węgiel, akwarelę, olej na płótnie. Niesamowitą zabawą dla Ewy była praca na kole garncarskim i modelowanie w glinie.

       Efekty tych działań pokazuje wystawa. Jej prace to: obrazy w technice olejnej na płótnie, akwarele, ceramika, decupage i inne.

       Zapraszamy serdecznie na wystawę.Tekst i fot. Bożena Baranowska


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Ewo, ty nie szalej - konkurs czytelniczy -czerwiec 2010
       17.VI.2010r. w Filii Bibliotecznej w Grodzisku odbył się konkurs czytelniczy – wakacyjny pt. „Ewo, ty nie szalej”.
       Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do sięgnięcia po książkę Kornela Makuszyńskiego pt. „Szaleństwa panny Ewy” i pokazanie jak pełną humoru, ciepła, zabawnych, a zarazem pouczających sytuacji jest ona. Zadaniem 14 uczestników konkursu oprócz przeczytania powieści było wybranie fragmentu i przedstawienie go w scence.

Uczniowie podzielili się na 4 grupy konkursowe.

I grupa przygotowała scenkę pt. „Ewa ucieka z domu”.
Przedstawiły ją uczennice kl. V SP w Grodzisku:
- w rolę Ewy wcieliła się Joanna Szczepan,
- w rolę malarza Jerzego – Magdalena Pyc,
- gościnnie w ich scence wystąpiła w roli policjanta – Diana Szczepan.
Uczennice te zajęły w konkursie III miejsce.

II grupa przygotowała scenkę pt. „Kto wypił mleko”. Scenkę tę odegrali uczniowie kl. VI SP w Grodzisku.
W rolę:
- Ewy wcieliła się – Paulina Stec,
- Zosi – Anna Szczygieł,
- pani Szymbartowej – Sebastian Walczyk.
Grupa ta zajęła II miejsce w konkursie.

III grupa przygotowała scenkę pt. „Zakazana miłość” – przedstawiły ją uczennice kl. I Gimnazjum w Grodzisku.
W rolę:
- Ewy wcieliła się Joanna Pikuła,
- pani Zawidzkiej – Paulina Szetela,
- malarza Jerzego – Karolina Szczygieł,
- pana Mudrowicza – Diana Szczepan,
- pana Zawistowskiego – Anna Kut.
Grupa ta zajęła również III miejsce w konkursie.

IV grupa przedstawiła scenkę pt. „Pali się, więc uwierz”. Przygotowali ją uczniowie kl. VI SP w Grodzisku.
W rolę:
- Ewy wcieliła się Andżelina Drozd,
- malarza Jerzego – Piotr Pakuła,
- pani Zawidzkiej – Renata Drozd.
Grupa ta zajęła I miejsce w konkursie – zebrała najwięcej punktów bo 16.

       Zadaniem zaproszonych gości na konkurs było przyznanie punktów i wybranie najlepszej scenki. Wybór był trudny i różnica w punktacji była nieduża. Bardzo pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli mi przygotować ten konkurs. Dziękuję przede wszystkim młodzieży, która bardzo chętnie wzięła udział. Sami zgłosili się do uczestnictwa w konkursie i przygotowywali się w swoim wolnym czasie. Przedstawienie fragmentu książki nie jest łatwe. Wymaga to odpowiedniego przygotowania się – napisania scenariusza, nauczenia ról, czasem bardzo długich oraz dobrania odpowiednich strojów i rekwizytów. Tym bardziej jestem wdzięczna młodzieży za ich zaangażowanie i chęć udziału w następnym konkursie co daje mi niesamowitą radość i satysfakcję z pracy z nimi oraz na co dzień w bibliotece. Dziękuję również panu dyrektorowi Zespołu Szkół w Grodzisku, całemu gronu pedagogicznemu i pracownikom tej szkoły.Marzena Midura - bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Grodzisku


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Lekcja biblioteczna w Żyznowie -czerwiec 2010
       9 czerwca 2010 roku filię biblioteczną w Żyznowie odwiedzili uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Żyznowie wraz z panią wychowawczynią.
       Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, która miała na celu powtórzenie i utrwalenie wiadomości o bibliotece zdobytych w szkole. Króciutko przypomnieliśmy sobie co to jest biblioteka, z jakimi bibliotekami możemy się zetknąć ( rodzaje bibliotek), jakie zadania mają biblioteki i jak biblioteki są zorganizowane. Następnie dzieci zapoznały się z katalogiem bibliotecznym i rozmieszczeniem książek na półkach. Korzystając z odwiedzin w bibliotece dziewczynki i chłopcy wypożyczyli sobie książeczki, a na pożegnanie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
       Ze swojej strony dziękuję za odwiedziny i śliczny bukiecik stokrotek i serdecznie zapraszam do odwiedzin Biblioteki Publicznej w Żyznowie.

Beata Haligowska     


^Do góry^
Pasowanie na czytelnika w Żyznowie -czerwiec 2010
       Co roku, na przełomie maja i czerwca, zapraszam uczniów klasy I na uroczystość pasowania na czytelnika Biblioteki Publicznej w Żyznowie.
       Dnia 2 czerwca 2010 roku do filii bibliotecznej przyszli pierwszoklasiści, z panią wychowawczynią, by wziąć udział w tej tradycyjnej już imprezie.
       Na początku spotkania krótko przypomniałam dzieciom zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i poprosiłam o szanowanie wypożyczonych książek.
       Następnie, aby przekonać się, że dzieci znają bajki i ich głównych bohaterów zadawałam im zagadki. Oczywiście, okazało się, że dzieci znają odpowiedzi na wszystkie pytania.
       Kolejnym punktem programu było pasowanie na czytelnika biblioteki - uczniowie powtórzyli tekst przysięgi i każdy został dotknięty EWoKiem (Encyklopedią Wiedzy o Książce).
       Na koniec spotkania wszyscy otrzymali skromne prezenty - niespodzianki. Uroczystość zakończyła się obietnicą kolejnego spotkania.

Beata Haligowska     


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Wystawa pt. "Haftem malowane" Zofii Furtek - maj-czerwiec 2010
       W dniach 10.05 - 07.06. 2010r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było oglądać wystawę pt. "Haftem malowane" autorstwa Zofii Furtek.
       Wernisaż wystawy odbył się 07.06.2010r. o godz. 1600 w Czytelnii dla młodzieży i dorosłych BPGiM w Strzyżowie.


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Wystawa prac pt. "Rękodzieło" - marzec-kwiecień 2010
       W dniach 19.03-30.04. 2010r. w Bibliotece można było oglądać wystawę pt. "Rękodzieło". Autorzy wystawy: Elżbieta Klęsk, Alicja Michalska. Wernisaż wystawy odbył się 26.04.2010r. o godz. 1700 w BPGiM w Strzyżowie. Wystawę można było zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.

Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
XVII Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych
„Strzyżów’ 2010” - luty-marzec 2010
       W dniach od 13.02.2010 do 13.03.2010 w Czytelni Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać XVII Wystawę Modeli Plastikowych i Kartonowych „Strzyżów’ 2010”
        W tegorocznej wystawie modelarzy wzięło udział 60 wystawców z rejonu całego podkarpacia. Łącznie wystawiono ponad 200 modeli plastikowych i kartonowych. Gościnnie wystawił swoje duże modele latające - Szybowce - pan Andrzej Jurzysta.
        Jak co roku wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Strzyżowa.


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Ferie w Bibliotece - luty 2010


„Kto na feriach do biblioteki wpadnie , tego nuda nie dopadnie”

        W dniach 16, 18, 23, 25 lutego w godz. od 11.00-14.00-tej. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie - Oddział dla Dzieci zorganizował zajęcia dla dzieci w ramach akcji „ Ferie w bibliotece 2010”.
W zajęciach uczestniczyło 22 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Każde spotkanie miało inną tematykę, związane z nią zabawy, zajęcia plastyczne, konkursy.
        Pierwsze spotkanie przypadało w ostatni dzień karnawału, więc tematem przewodnim były obyczaje i zwyczaje związane z zapustami. Dzieci wykonywały róże karnawałowe z papieru, bawiły się w „pieczenie pączków i faworków”. Podczas zajęć plastycznych przygotowały piękne maski karnawałowe wykorzystując przy tym ciekawe pomysły. Po przystrojeniu sali można było rozpocząć zabawę. Były „gorące krzesła”, zabawa z balonikami , taniec na gazetach, itp. Śmiechu było co niemiara.
       Tematem drugiego dnia była tzw. „Wyprawa do Bajdulandii”. Dzieci tworzyły wspólną bajkę i wykonywały jeden duży rysunek. Były też zagadki literackie, zabawy słowem, konkurs pt.: „Jaka to bajka?”. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały ilustrację do swojej ulubionej bajki . Wykazały się przy tym dużą wyobraźnią i talentem plastycznym.
        Trzecie spotkanie miało charakter „ Podróży po świecie z Bolkiem i Lolkiem”. Dzieci dzieliły się wiedzą na temat znanych im kontynentów i żyjących tam zwierząt. Po wysłuchaniu bajki Marii Samaryn pt. „Ja,żyrafa” brały udział w zabawie pt. „Tajemniczy wyraz”. Rysowały, wycinały, malowały różne zwierzęta. Bawiły się w zabawy : „Wilk i lis”, „Lew i mucha” .
        Ostatni dzień ferii w bibliotece obfitował w liczne niespodzianki. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach, bawiły się w odgadywanie przedmiotów mając zawiązane oczy. Wycinały marionetki z kartonu i bawiły się w teatr. Wykonały też piękne zakładki do książek dla mamy lub taty. Zabawa pt. „ Bardzo długa bajka”, skojarzenia, zabawa z fantami to tylko niektóre spośród wszystkich wykorzystanych podczas tego spotkania. Na zakończenie nastąpiło wręczenie uczestnikom pamiątkowych dyplomów, wspólne zdjęcia, wystawa prac.
        Cieszymy się, że nasza akcja spotkała się z zainteresowaniem i pomimo licznych propozycji na ferie przygotowanych przez różne instytucje, dzieci miło i wesoło spędziły czas w bibliotece o czym świadczą ich uśmiechnięte buzie na zdjęciach, a także piękne prace, które można obejrzeć w czytelni dla dzieci.


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
Wystawa fotograficzna pt. "Strzyżowskie zimowe klimaty" - styczeń-luty 2010


       W dniach 5.I.2010 - 12.II.2010 w Bibliiotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było oglądać wystawę pt. "Strzyżowskie zimowe klimaty". Autorzy wystawy: Adamina Soja, Paweł Lasota.


Zobacz galerię zdjęć
^Do góry^
STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry