English Deutsch Français


Aktualności


Dzień Głośnego Czytania 2022 - wrzesień 2022

Narodowe Czytanie - wrzesień 2022

Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ - lipiec 2022

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - maj 2022

Plenerowa Niespodzianka - maj 2022

Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem - maj 2022



Dzień Głośnego Czytania 2022

Dzień Głośnego Czytania 2022

,,Czytajmy Razem” to duże wydarzenie czytelnicze w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Co roku 29 września o godz. 10
w murach strzyżowskiej książnicy gromadzą się miłośnicy literatury dla dzieci. Jest to bowiem Dzień Głośnego Czytania, zatem wspaniała okazja, aby rolę czytania wskazać i podkreślić. W tę pożyteczną ogólnopolską akcję ustanowioną w 2001 przez Polską Izbę Książki co roku chętnie angażują się zaproszeni goście. Są to osoby, które na co dzień pełnią w Strzyżowie ważne funkcje lub wykonują ciekawy zawód. Na chwilę odrywają się od swoich zawodowych obowiązków i czytają bajki naszym najmłodszym czytelnikom.

W tym roku mieli wyjątkowo trudne zadanie, gdyż wszyscy zmierzyli się
z tekstem Marii Konopnickiej ,, Na jagody”. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem tej wspaniałej pisarki i poetki w 180 rocznicę jej urodzin stąd też zamysł przybliżania dzieciom jej utworów.

Wyzwania podjęli się Bogdan Żybura- starosta strzyżowski, Waldemar Góra- burmistrz Strzyżowa, Justyna Pilch-wicedyrektor SOSW w Strzyżowie, Paweł Stokłosa- zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, Dawid Rusyn – kierownik Pogotowia Ratunkowego w Strzyżowie, Agnieszka Machoś - starszy specjalista ds. zagospodarowania lasu
z Nadleśnictwa Strzyżów.

Wyświetlane ilustracje z książki pomagały dzieciom zrozumieć trudny dla współczesnego odbiorcy tekst.,, Stefek Burczymucha” w interpretacji bibliotekarzy również spotkał się z ciepłym przyjęciem uczestników.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola Samorządowego ,,Michałki”, z Przedszkola ,,Wesoły i Kreatywny Przedszkolak”, przedszkolacy z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Serafitek oraz grupa uczniów SOSW
w Strzyżowie.

Podczas tego wrześniowego spotkania z książką następuje również od kilku lat podsumowanie konkursu czytelniczego ,, Zostań Super Czytelnikiem Lata”. Najlepsi, najbardziej aktywni najmłodsi czytelnicy zostają nagrodzeni. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży do 15 roku życia i ma na celu rozbudzenie czytelnictwa oraz kształtowanie nawyku systematycznego czytania. W tym roku do konkursu zgłosiło się 65 uczestników, z czego 35 ukończyło konkurs wypełniając dokładnie jego reguły.

Laureaci, z rąk pana Starosty i pana Burmistrza otrzymali pamiątkowe dyplomy i zasłużone w konkursie nagrody.

Spotkanie z bibliotecznym misiem - Bibliomisiem dopełniło całości. Wszyscy, zachęceni przez tego najsympatyczniejszego i najbardziej roztańczonego misia, włączyli się do wspólnej zabawy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie oraz już teraz zapraszamy za rok!


Iwona Bałchan




Dzień Głośnego Czytania 2022 Fotorelacja
Dzień Głośnego Czytania 2022








Do góry



Narodowe Czytanie - wrzesień 2022

Narodowe Czytanie


Narodowe Czytanie 2022 - ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza


,,Miej serce i patrzaj w serce”.

Pierwsza sobota września to dla miłośników Wielkiej Literatury duże święto. W całej Polsce w tym dniu właśnie, od 11 już lat, organizowana jest piękna akcja wspólnego czytania wielkich dzieł literatury polskiej. Zapoczątkował ją w 2012 prezydent RP Bronisław Komorowski. Wówczas w wydarzeniu wzięło udział ponad 50 miast czytając ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 3 września tego roku cała Polska znowu miała możliwość przypomnieć sobie ponadczasowe przesłanie zawarte w utworach naszego wieszcza narodowego. ,,Ballady i Romanse” w 200-ą rocznicę ich wydania czytane były w każdym niemalże zakątku naszego kraju.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie po raz kolejny wzięła udział w tym wydarzeniu literackim. Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura objął go Patronatem Honorowym,
a Telewizja ITV Południe Patronatem Medialnym.

Publiczność zgromadzona w Parku Literackim wysłuchała pięciu ballad spośród czternastu proponowanych. Były to: ,,Romantyczność” ,,Świtezianka” ,,Rybka” ,,Lilije” oraz ,,Pani Twardowska”. Interpretacji wybranych utworów podjęli się:

Paweł Midura - zastępca Burmistrza Strzyżowa

Tomasz Grodzki - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie

Mirosław Czarnik - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie

Marta Utnicka - dyrektor BPGiM w Strzyżowie

Czesława Szlachta - Pytko - Kanclerz Uniwersytetu III Wieku, członek DKK

Agnieszka Przebięda - specjalista ds.profilaktyki społecznej KPP w Strzyżowie

Katarzyna Ziobro - pracownik MGOPS w Strzyżowie, sołtys wsi Wysoka Strzyżowska

Kuba Pytko - członek teatru ,,Prima Aprilis”

Andrzej Gugała - członek Kręgu Twórczego Arche

Adam Woda - informatyk BPGiM w Strzyżowie

Dominika Szetela, Joanna Kiczek, Zofia Krupska - bibliotekarze BPGiM w Strzyżowie:

Elementy dekoracyjne wykonała Aneta Wieszczek - pracownik BPGiM w Strzyżowie

Światło i dźwięk Leszek Drygaś - akustyk DK ,,Sokół”

Serdecznie dziękujemy Wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie ! Nad całością czuwała wprowadzająca w klimat utworów oraz pisząca te słowa Iwona Bałchan - zastępca dyrektora BPGiM
w Strzyżowie


Iwona Bałchan




Narodowe Czytanie Fotorelacja
Narodowe Czytanie














Wideorealacja



Do góry


Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ - lipiec 2022

Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ

,,Inter – AKTYWNY Rajd z biblioteką” to forma aktywności, którą kolejny raz zaproponowaliśmy naszym młodym czytelnikom. Rajd - słowo jednoznacznie kojarzone z pokonaniem jakiejś trasy, w której mamy określony cel.

Naszym celem był aktywny wypoczynek inspirowany literaturą dla dzieci, urozmaicony wyprawą do ciekawych miejsc naszego regionu. Wakacyjne spotkania w bibliotece trwały od 5 do14 lipca. Były skierowane do wszystkich dzieci w wieku szkolnym, zaś wyjazdy zorganizowaliśmy dla dzieci starszych/w wieku od 10 do 14 lat/.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zarówno ci bardziej aktywni jak również ci, którzy wolą spokojniejsze zajęcia. Grupa zróżnicowana wiekowo sprzyjała zawieraniu wakacyjnych przyjaźni.

Nasz wakacyjny rajd rozpoczęliśmy spacerując po strzyżowskim rynku. Jego architektura zainspirowała miłośników prac plastycznych do naszkicowania jego charakterystycznych elementów. Piękno przyrody zaś, zostało uwiecznione na płótnie przy pomocy farb akrylowych. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy artysta malarz. Powstały piękne prace plastyczne, które na pewno będą pamiątką wakacyjnych spotkań w bibliotece.

Wyjazd do Rzeszowa to dla dzieci kolejne spotkania ze sztuką. Tajniki sztuki teatralnej poznały w teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Zaplecze wielkiej sceny, pełne rekwizytów i dekoracji, garderoba to miejsca na co dzień niedostępne. Dzięki uprzejmości pracowników teatru, w tym dniu otwarte dla naszej rajdowej grupy.
W Muzeum Dobranocek dzieci mogły zobaczyć eksponaty z realizacji filmów animowanych, lalki ze słynnych dobranocek oraz obejrzeć wystawę czasową. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie także otworzyła dla naszych rajdowców swoje podwoje. Ogromny księgozbiór czytelni i sposób przechowywania książek w magazynie zrobiły na dzieciach duże wrażenie.

Celem wyprawy do Jasła było Muzeum Lizaka. To interaktywne spotkanie ze słodkościami. To mieszanka smaków, zapachów i kolorów. Możliwość samodzielnego zrobienia lizaków dopełniła przyjemność przebywania w tym niezwykłym miejscu. Podążając drogą smaków i kulinarnego rzemiosła dotarliśmy do włoskiej pizzerii. Tam pod czujnym okiem mistrza kuchni dzieci wykonały własnoręcznie pizzę, która smakowała jak żadna inna. Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej to dla dzieci możliwość zobaczenia nowoczesnej i pięknej książnicy oraz galerii prac malarskich sztuki współczesnej. Gry i zabawy oraz pyszne lody na jasielskim rynku dopełniły całości. Piękna pogoda oraz dobry humor to elementy, które towarzyszyły nam podczas wszystkich wakacyjnych spotkań. Nie zabrakło również sportowych rozgrywek, zmagań literackich i rywalizacji. Tor przeszkód pełen wyzwań i zadań dostarczył uczestnikom dużo emocji. Kalambury i rebusy literackie spotkały się z dużym zaangażowaniem dzieci. Ich kreatywność i pomysłowość były godne naśladowania. Piękna pogoda pozwoliła zakończyć nasze wakacyjne spotkania w Parku Literackim.

Wspólne dni naszego letniego rajdu za nami. Pozostaje czekać na kolejne wyzwania, które podejmiemy na kolejnych wakacjach. W naszej okolicy jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Do zobaczenia więc, za rok!


Iwona Bałchan




Wakacje dzień 1 Fotorelacja
Wakacje dzień 1 Wakacje dzień 2 Fotorelacja
Wakacje dzień 2
Wakacje dzień 3 Fotorelacja
Wakacje dzień 3 Wakacje dzień 4 Fotorelacja
Wakacje dzień 4
Wakacje dzień 5 Fotorelacja
Wakacje dzień 5 Wakacje dzień 6 Fotorelacja
Wakacje dzień 6

Do góry


Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - maj 2022

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro

25 maja br. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia
w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie promujące najnowszą książkę Anny Ziobro.

,,Moje życie przed Tobą” – jest to powieść obyczajowa.

Czuje się ją całym sercem i duszą, opowiada o walce o normalne życie, chorobie, miłości.

O utracie pamięci i próbie odnalezienia się w ,,nowej” rzeczywistości.


Pani Anna pochodzi ze Strzyżowa, obecnie mieszka w Rzeszowie.

Pracuje jako tłumacz i korektor tekstów.

Pisanie traktuje jako hobby i przyjemność, a inspiracji szuka wszędzie.

Zadebiutowała w 2020 roku książką ,,Tysiąc kawałków”.

Jak mówi sama autorka najważniejsze dla niej jest to, by jej powieści były poruszające i traktowały o rzeczach ważnych. Nie boi się pisać o ludzkich dramatach, bez koloryzowania stara się ukazać prawdziwe historie życiowe i trudności, z jakimi muszą poradzić sobie bohaterowie.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze; pani Ania chętnie odpowiadała na pytania pań prowadzących oraz gości.

Uczestnicy prawie jednogłośnie stwierdzili, że chcieliby w przyszłości aby Strzyżów zagościł w książce autorki choćby nawet bohater lub bohaterka mieli tylko być tu przejazdem.

Dziękujemy pani Ani za spotkanie i czekamy na kolejne książki.

Podziękowania również dla gości, którzy spędzili z nami to popołudnie i zachęcamy do zagłębienia się
w twórczość pani Ani.


Joanna Kiczek


Fotorelacja
Anna Ziobro



Do góry



Plenerowa Niespodzianka - maj 2022

Plenerowa Niespodzianka

15 maja na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka zorganizowała Plenerową Niespodziankę w Parku Literackim. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do udziału w licznych, przygotowanych na tę okazję atrakcji.

Zebranych przywitała Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie zapraszając do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek.

Animacje dla najmłodszych, konkursy i zabawy przy muzyce przygotowane i poprowadzone przez Odjazdowe Bibliobabki jak zawsze zgromadziły licznych uczestników. Bibliomiś, który w tym dniu świętował ósme urodziny został gorąco przyjęty przez wszystkich. Nawet włodarze naszego miasta - starosta Bogdan Żybura oraz wiceburmistrz Paweł Midura włączyli się do wspólnej, wesołej zabawy z Jubilatem. Do zaszczytnych gości dołączył Kamil Mendocha dyrektor PCKiT w Wiśniowej, aby wraz z nimi dokonać wręczenia nagród uczestnikom Akcji Czytelniczej ,,Pokochaj Książkę”.

Akcja ta objęta była Honorowym Patronatem Starosty Strzyżowskiego. Medale Przyjaciela Biblioteki z rąk Pani dyrektor biblioteki otrzymali najaktywniejsi młodzi czytelnicy.

Wszyscy uczestnicy tego niedzielnego popołudnia z biblioteką mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu literatury oraz innych dziedzin wiedzy. Ciekawe quizy i konkursy przygotowane na tę okazję przez bibliotekarzy w strefie Świat Książek cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nasi milusińscy mogli również spędzić czas
w strefie Zabaw i Zajęć Plastycznych.

Młodzież wzięła udział w dwuzadaniowej grze terenowej, która polegała na rozwiązaniu krzyżówki
i rozkodowaniu hasła ukrytego w książce, której miejsce również należało samodzielnie odnaleźć. Miłośnicy literatury fantazy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zadaniu Wyzwanie Thora. Chętnych nie brakowało. Na wszystkich czekały liczne upominki i słodkie nagrody pocieszenia.

Najmłodsi mogli poskakać w dmuchanym zamku oraz pięknie pomalować buzię lub rączkę.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również miasteczko ruchu drogowego przygotowane przez kom. Katarzynę Kosturek z KPP w Strzyżowie.

Swoje umiejętności z zakresu obrony i ratownictwa medycznego zaprezentowała zebranym Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ,,Słowik” w Strzyżowie.

O 17-tej na scenie Parku Literackiego zaprezentowali swoje talenty wokalne i muzyczne uczniowie ZST
w Strzyżowie. Wystąpili : Kinga Zagórka, Natalia Oparowska, Klaudia Walczyk, Wiktoria Śliwa, Aleksandra Baran, Julia Krochmal, Krystian Kut, Jakub Trzeciak, Jakub Obrzut, absolwentka Weronika Jantoń oraz opiekun grupy Justyna Mularska- Rusyn.

Uczniowie LO w Strzyżowie w osobach: Karolina Winiarska, Nikoleta Kuś, Marcelina Bujak, Martyna Rabenda, Dominik Żydzik, Maksymilian Gradzik, Bartosz Jajeśnica, Bartosz Król, Tomasz Wietecha wraz
z opiekunami Wiolettą Wietechą i Januszem Strzępkiem przygotowali program kabaretowo-muzyczny.

O godz. 18 tej na scenie w Parku Literackim wystąpił Bartłomiej Matłosz wokalista i multiinstrumentalista rodem z Żarnowej występujący pod pseudonimem Kufel. Laureat radiowego plebiscytu Werbel 2020 oraz tegoroczny finalista programu ,,Szansa na Sukces” oprócz znanych już utworów zaprezentował piosenki ze swojej nowej płyty. Niespotykana barwa głosu artysty w połączeniu z autorskimi, dojrzałymi tekstami i ciekawą muzyką przyciągnęły pod scenę wielu fanów.

Plenerowa Niespodzianka z Biblioteką, niespodzianką by nie była, gdyby nie przysmaki wykonane ręką pań ze SSKW w Strzyżowie. Można było spróbować dań i wypieków, których przepisy znalazły się w pięknie wydanej książce ,,Strzyżowski wulkan smaków”. W tym właśnie dniu odbyła się promocja owej książki.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu kulturalnym kończącym tegoroczny Tydzień Bibliotek oraz tym którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Szczególne podziękowania kierujemy do: Starosty Strzyżowskiego, Powiatowego Centrum Kultury
i Turystyki w Wiśniowej, Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD, SSKW w Strzyżowie, ZST w Strzyżowie, LO
w Strzyżowie, KPP w Strzyżowie, Jednostki Strzeleckiej im. kpt ,,Zygmunta Patryna ,,Słowik”, Bartłomieja Matłosza, Leszka Drygasia - DK ,,Sokół”, CSTiR w Strzyżowie.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Piknik



Do góry


Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem - maj 2022

Spotkanie autorskie

Dziesiątą rocznicę powstania Dyskusyjnego Klubu Książki przy BPGiM
w Strzyżowie uświetniło spotkanie, w dniu 12 maja br., ze znanym dziennikarzem, fotoreporterem, podróżnikiem, autorem książek JAROSŁAWEM KRETEM, który przyjął zaproszenie naszego Klubu działającego w ramach Dotacyjnego Programu Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

Spotkanie poprowadziła Marta Utnicka Dyrektorka BPGiM w Strzyżowie witając znakomitego gościa oraz niezawodną strzyżowska publiczność,
w czasie trwania TYGODNIA BIBLIOTEK oraz 10-lecia DKK. Krótko przybliżyła osobę gościa. Z wykształcenia egiptolog. Stale współpracuje
z NATIONAL GEOGRAPHIC. Prowadzi w TVP program „PLANETA wg KRETA”, w którym opowiada o kulturze, obyczajach w zwiedzanych przez siebie krajach. Jarosław Kret odpowiadając na pytania opowiedział o sobie, o początkach swej kariery, ale podkreślił, że zawsze chciał podróżować, poznawać innych ludzi, inny świat, pisać książki. Właśnie w swoich książkach wspaniale przedstawia ten inny świat. Bardzo interesująco
i niejednokrotnie z humorem opowiadał m.in. o Indiach, o Madagaskarze. Podkreślił, że stara się pokazywać życie tych ludzi, ich kulturę, zróżnicowanie społeczne, religię, zachowania. Nigdy nie ocenia innych. Stwierdził, że zdobywając wiedzę o innych społecznościach łatwiej znaleźć wspólny język, lepiej zrozumieć.

Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy Jarosława Kreta, mimo, że czytaliśmy jego książki, ale taka bezpośrednia relacja pozwala bardziej odczuwać te przeżycia. Na zakończenie spotkania Marta Utnicka podziękowała za ciekawe spotkanie wręczając gościowi upominek.

Warto podkreślić, iż obecni na spotkaniu również otrzymali od Jarosława Kreta upominki w postaci albumu
„ MOJA ZIEMIA ŚWIĘTA”, które chętnie podpisywał.


Irena Wojciechowska


Fotorelacja
Jarosław Kret


Do góry






STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry