English Deutsch Français


AktualnościPiknik rodzinny "Baw się z nami pod drzewami..." - maj 2018

Tydzień Bibliotek 2018 - maj 2018

Czwarte urodziny Bibliomisia - maj 2018

Spotkanie autorskie z Adamem Kluską - maj 2018

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą - maj 2018

Konkurs plastyczno-historyczny "Kiedy myślę... Polska Niepodległa" - marzec-maj 2018

25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2018 - kwiecień-maj 2018

Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem - marzec 2018

Dzień Kobiet w bibliotece - marzec 2018

Wystawa pt. „Marszałek Józef Piłsudski - twórca Niepodległej” - luty 2018

Fanaberie na ferie w bibliotece - styczeń-luty 2018

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU - styczeń 2018

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE - styczeń 2018

Piknik rodzinny "Baw się z nami pod drzewami..." - maj 2018


Piknik rodzinnyDo góryTydzień Bibliotek 2018 - maj 2018


Tydzień Bibliotek 2018Do góryCzwarte urodziny Bibliomisia - maj 2018


Czwarte urodziny BibliomisiaDo górySpotkanie autorskie z Adamem Kluską - maj 2018


Spotkanie autorskie z Adamem KluskąDo górySpotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą - maj 2018Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą Dyskusyjny Klub Książki działający przy BPGiM w Strzyżowie zaprosił znaną pisarkę Małgorzatę Wardę na spotkanie z członkami Klubu i czytelnikami, które odbyło się 8 maja 2018r.

Tak się pięknie złożyło, że spotkanie to miało miejsce w Tygodniu Bibliotek – o czym przypomniała Iwona Bałchan prowadząca spotkanie w zastępstwie moderatorki DKK Marzeny Midury witając Małgorzatę Wardę oraz obecnych. Przybliżając osobę pisarki przypomniała, iż Małgorzata Warda nie tylko pisze, ale także maluje i rzeźbi- ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka w Gdyni. Jest laureatką kilku konkursów literackich. Cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników, także wśród członków DKK i czytelników w Strzyżowie.

Pisarka, zabierając głos, złożyła życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta. Następnie opowiadała o swojej pracy pisarskiej. Już w trzeciej klasie Szkoły Podstawowej pisała książeczki, własnoręcznie je ilustrując. Wspomina, iż dom rodzinny był pełen książek – czytająca rodzina. Podkreśliła, że inspirują ją sprawy ludzi – przemoc, patologia, psychologia. Jeśli czegoś się boi, to o tym pisze, w ten sposób się z tym oswaja. W swej pracy korzysta z doświadczeń specjalistów w danej dziedzinie. Pierwszym recenzentem jej książek jest mąż.

Z zainteresowaniem słuchaliśmy wypowiedzi pisarki, która okazała się osoba radosną, z poczuciem humoru, a równocześnie potrafiąca pisać o sprawach trudnych.

Z zainteresowaniem dowiedzieliśmy się, że książka którą obecnie pisze to książka o Bieszczadach. Czekamy na nią z niecierpliwością.

Kończąc, uważam, że książka pomaga poznać przeżycia, których sami nie przeżyliśmy, poszerza nasze horyzonty. Właśnie książki Małgorzaty Wardy w tym nam pomagają.


Irena Wojciechowska
DKK przy BPGiM w Strzyżowie


Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Małgorzatą WardąDo góryKonkurs plastyczno-historyczny "Kiedy myślę... Polska Niepodległa"
- marzec-maj 2018


Kiedy myślę... Polska Niepodległa


Do pobrania
Regulamin konkursu


Do góry25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2018
- kwiecień-maj 2018


25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych


Do pobrania
karta_zgloszeniowa_2018.pdf
karta_zgloszeniowa_2018.docx


Do górySpotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem - marzec 2018

Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem
Do góryDzień Kobiet w bibliotece - marzec 2018

Dzień Kobiet w bibliotece W Bibliotece od południowych godzin robiło się bardzo gwarno i wesoło a to za sprawą organizacji „Dnia Kobiet”. Tradycją stało się już, że z okazji Dnia Kobiet organizowane są pokazy fryzjerskie oraz kosmetyczne, dzięki której przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się jak gwiazdy wybiegów czy aktorki rodem z Hollywood. We wtorek 6 marca - dzięki staraniom gabinetu kosmetycznego Anny Maciaszkiewicz oraz zakładu fryzjerskiego „Nefertiti” pani Bernadety Prokuskiej wszystkie panie piękniały z minuty na minutę, pochłaniając wiedzę przekazywaną im przez profesjonalistki. Oprawa muzyczna w wykonaniu Studia Piosenki pod kierunkiem instruktora Barbary Szlachty działającego przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie wprawiła wszystkich w cudowny nastrój.

Biblioteka Publiczna w tym roku zaprosiła do współpracy Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie, którego to uczniowie przygotowali quiz literacki „Kobieta w Literaturze”. Publiczność zebrana w bibliotece powitała gromkimi brawami młodych aktorów, którzy świetnie odegrali swoje role, wspaniałe stroje, wykwintne fryzury oraz dobrana tematycznie piosenka, sprawiły, że zebrana publiczność mogła się przenieść w czasie i odczuć klimat dawnych lat.

W przerwach pomiędzy występami każda uczestniczka spotkania mogła sobie wylosować cytat o kobietach a zarazem los z numerkiem, panie z biblioteki przekazywały każdej pani wylosowany prezent – niespodziankę.

Nie zabrakło też wspaniałych walców jak również wierszy o Kobietach i dla Kobiet w wykonaniu Wiktora Bochenka. „Majewski i przyjaciele” to krótki program przygotowany przez tak lubianych panów Leszka Majewskiego i Józefa Maźnickiego. Dopełnieniem pełnego wrażeń wieczoru była „Satyra o Kobietach” w wykonaniu uroczego Andrzeja Curyło. Organizatorzy zadbali nie tylko o ucztę duchową ale także coś dla ciała. Przepyszne rogaliki i kruchutkie placki w wykonaniu pań z KGW z Żarnowej Janiny Piękoś i Genowefy Pokrywki długo zapadną w pamięci.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom za tak miły i niezapomniany wieczór. Do zobaczenia za rok!


Marta Utnicka


Fotorelacja
Dzień Kobiet w bibliotece

ZOBACZ FILM ZE SPOTKANIA

Dzień Kobiet w bibliotece
Do góryWystawa pt. „Marszałek Józef Piłsudski - twórca Niepodległej” - luty 2018

„Marszałek Józef Piłsudski -  twórca Niepodległej” Do 28 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie można było obejrzeć zdjęcia Józefa Piłsudskiego wykonane w różnych okolicznościach, m.in. na polowaniu w Adamowie na Wileńszczyźnie.

Wystawa „Marszałek Józef Piłsudski – twórca Niepodległej” zorganizowana została przez NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski - Oddział w Strzyżowie oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie oraz starosty powiatu strzyżowskiego. Na wystawie można było zobaczyć 13 plansz przedstawiających życie Józefa Piłsudskiego. Pochodzą z kalendarza IPN na 2017 rok wydanego z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka. Każde opatrzone cytatem ze zbiorów jego myśli „Drogowskaz Józefa Piłsudskiego” wydanego konspiracyjnie w 1942 roku w okupowanej Polsce.
„I w tych czasach mają wartość dumne słowa »chcieć – to móc«. Kto chce – ten może, kto chce, ten zwycięża, byle tylko chcenie było chceniem siły, a nie kaprysu lub bezmocy” – to jeden z cytatów. Widnieje na planszy ze zdjęciem marszałka wykonanego ok. 1906 roku. Na wystawie można było zobaczyć m.in. portrety J. Piłsudskiego, a także zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach, m.in. w trakcie polowania, czy podczas defilady na placu Saskim w Warszawie 11 listopada 1926 roku.

Finisaż wystawy odbył się 28 lutego o godz. 18 w BPGiM w Strzyżowie, w którym uczestniczyła młodzież oraz mieszkańcy powiatu strzyżowskiego. Komisarzem wystawy była Pani Anna Dziadek – przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski - Oddział w Strzyżowie. W trakcie finisażu prelekcję wygłosił dr Piotr Szopa – IPN w Rzeszowie.

Fotorelacja
„Marszałek Józef Piłsudski -  twórca Niepodległej”Do góryFanaberie na ferie w bibliotece - styczeń-luty 2018

Fanaberie na ferie w bibliotece ,,Fanaberie na ferie w bibliotece” to hasło tegorocznych zajęć zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie podczas ferii zimowych. Dzieci w wieku szkolnym mogły wziąć udział w zabawach we wtorki, środy i czwartki. Piątki były zarezerwowane dla najmłodszych czytelników biorących udział w zabawach w Kąciku Malucha. Wtorkowe zajęcia pod hasłem: Baw się, graj, skacz z XBOX ONE to premierowy turniej gier na X-boxie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Dzieci dobrze bawiły się grając same, jak również kibicując kolegom. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Uczestnicy środowych zajęć plastycznych mogli wykazać się kreatywnością i stworzyć kolorowy łapacz snów, a z masy solnej wyczarować ciekawą figurkę, bądź zwierzątko. Zwolennicy zabaw ruchowych znaleźli wiele konkurencji sportowych i zręcznościowych, podczas których w grupach i indywidualnie, mogli wesoło spędzić czas. Czwartki to zajęcia literacko – teatralne. Były więc kalambury, każdy mógł zostać pisarzem i stworzyć własną wersję wspólnej bajki. Fragmenty poezji dziecięcej stały się dla dzieci inspiracją do teatralnych scenek, które same wykonały będąc jednocześnie aktorem, scenarzystą i reżyserem. Zakończeniem ferii zimowych w bibliotece był Zaczarowany Bal, który odbył się w sobotnie przedpołudnie. Zgromadził on w progach biblioteki liczną grupę dzieci w pięknych karnawałowych strojach. Każde dziecko otrzymało kolorowy, ręcznie wykonany kotylion, który był kluczem do niektórych zabaw. Były więc wesołe tańce: z książką, z wstążkami, balonami, zaczarowany taniec. Nie sposób wymienić je wszystkie. Podczas balu nastąpiło również wręczenie nagród dla uczestników turnieju X-Boxa, mistrza wykreślanki. Ponadto wśród czytelników dziecięcych wyłoniono tych, którzy podczas ferii przeczytali najwięcej książek. Najlepsi otrzymali nagrody. Nie zabrakło również upominków i słodyczy dla dzieci biorących udział w zabawach podczas balu. Cieszymy się bardzo, że tak liczna grupa dzieci pośród innych, ciekawych propozycji wybrała zajęcia inspirowane książką, jakże często niedocenianej w dzisiejszym świecie.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Fanaberie na ferie w biblioteceDo góryX OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU - styczeń 2018

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU 25 stycznia 2018 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia odbył się „Wieczór Pamięci Ofiar Holokaustu”. Zorganizowany został w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Strzyżów jako jedno z 64 miast na podkarpaciu uczciło pamięć pomordowanych Żydów.

Strzyżowskie obchody zaczęły się o godz. 14.00 spacerem po mieście „Śladami strzyżowskich Żydów”. Wszyscy zainteresowani historią naszych sąsiadów zebrali się pod budynkiem synagogi, gdzie czekała na nich Marzena Łącka – historyk Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Pani Marzena Łącka przez dwie godziny oprowadzała i przedstawiała strzyżowską historię wszystkim zainteresowanym. Następnie w Bibliotece Publicznej o godz. 16.00 odbyła się dalsza część spotkania „Holokaust w historii mówionej – pamięć o Zagładzie wśród mieszkańców Strzyżowa którą poprowadził mgr. Mirosław Czarnik – historyk z zamiłowania a polonista z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.

Na zaproszenie osób lub ich rodzin które przeżyły Holokaust, przybyła do nas Anna Rzeszowska - prawnuczka Adolfa Tannenbauma – Żyda polskiego pochodzenia który w latach 1890 szerzył edukację i propagował kulturę wśród rzeszowskiej społeczności żydowskiej, wspomagał ubogich Żydów i Polaków, mieszkańców Rzeszowa. Wybudował dom ludowy, który służył całej społeczności. Obecnie jest to Wojewódzki Dom Kultury, który od początku powstania aż do tej pory szerzy i służy ludziom propagującym szerokorozumianą kulturę.

Następnie głos zabrała pani Lucia Retman– Polka żydowskiego pochodzenia urodzona w Dynowie a wychowana w Leżajsku, obecnie mieszkająca w Izraelu. Opowiadała historię swojego życia a raczej przetrwania. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe gminy Strzyżów, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Strzyżów, natomiast 26 stycznie br. (piątek) w Rzeszowie odbyły się główne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w spotkaniu tym uczestniczyli też reprezentanci gminy Strzyżów.


Marta Utnicka


Fotorelacja
Wieczór Pamięci Ofiar HolokaustuDo górySZABAT SZALOM! ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE - styczeń 2018

Szabat Szalom! Święto Żydowskie Tegoroczna edycja Światowych Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, w Strzyżowskiej Synagodze odbyła się pod hasłem „SZABAT SZALOM – ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE”.

To już kolejne spotkanie poświęcone historii strzyżowskich Żydów. Jest to cykliczna impreza która weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów.

Spotkanie otworzyły współorganizatorzy: Agata Gadziała prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej oraz Marta Utnicka dyrektor BPGiM witając wszystkich uczestników spotkania historyczno-kulturalnego, przypomniały nam jakie tematy już są za nami i co nas dzisiaj czeka a czekało sporo atrakcji. W klimat akcji wprowadziła uczestników Marzena Łącka przybliżając charakter tego święta, a aktorzy-amatorzy wcielając się na czas spotkania w role członków rodziny żydowskiej odzwierciedlili jego atmosferę. W oczekiwaniu na przedstawienie, tle grała piękna klezmerska muzyka w wykonaniu „Tria Galicyjskiego” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Na scenie zaczęli pojawiać się aktorzy – amatorzy dzisiejszego spotkania. Pierwsza część nosiła nazwę „W Blasku szabatowych świec”, Marzena Łącka opowiadała o historii i znaczeniu dwóch dni Szabatu Szalom– piątku i sobocie. Następnie nastąpiła inscenizacja strzyżowsko – żydowskiego święta Szabat Szalom. Na scenę wkroczyły dwie panie matka i babcia, następnie po kolei przybywali panowie którzy wracali z Synagogi ojciec, dziadek, oraz dwóch synów, następuje przedstawienie widzom obyczajów danego dnia. Matka ogrzewa ręce przy świecy modląc się przy tym , następnie wita się z przybyłymi mężczyznami pozdrawia ich odczytując psalm. Ojciec natomiast modli się nad chałkami, łamiąc zanurza ich w misce z solą częstując wszystkich przy stole oraz zaproszonych gości. Marzena Łącka w dalszym ciągu opowiada o tradycji żydowskiej, aktorzy schodzą ze sceny dając widzom do zrozumienia że skończył się pierwszy dzień – piątek. Następnie publiczność mogła wysłuchać przepięknych pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Matuszewskiej – Fiołek która zagrała na skrzypcach i zaśpiewała utwór „Austeria” oraz Katarzyny Galej która zagrała na altówce i zaśpiewała „Grajmy Panu na harfie”, akompaniował im Tomasz Jakubasz. Następuje inscenizacja drugiego dnia „Przy szabatowym stole – humor i smakołyki żydowskie. Po przepięknych utworach przyszedł czas na humor żydowski w wykonaniu niezawodnego Kuby Pytko oraz Zbyszka Migi którzy prześcigali się w czytaniu żydowskiego humoru. Aktorzy wracają i przy stole prowadzą rodzinne rozmowy, ojciec wygłasza błogosławieństwa nad winem, następnie wypytuje się po kolei całej rodziny jak im minął tydzień, synowie odpowiadają, babcia czyta przypowieści szabatowe, panuje radosna i przyjazna atmosfera. Na sale wchodzą żydowskie smakołyki dnia przygotowane przez KGW w Wysokiej Strzyżowskiej wspaniały mityczny szabatowy - czulent – długo duszony na wolnym ogniu lub w piecu chlebowym gulasz przygotowywany z kaszy, mięsa wołowego, fasoli i cebuli. Warto zaznaczyć, że wszystkie potrawy gotowano w piątek i przechowywano do następnego dnia w rozgrzanym piecu tzw. szabaśniku. KGW z Glinika Zaborowskiego przygotowały tradycyjny żydowski kugiel (kluski zapiekane z różnymi owocami wymieszane z jajkiem i zalane śmietaną), nie zabrakło też tradycyjnych śledzi na słodko oraz wspaniałej tradycyjnej szarlotki w wykonaniu pani Janiny Piękoś z KGW z Żarnowej. Zawsze uczynny Strzyżowski „GS” na czele z panem prezesem Pawłem Siutą ufundował świeżutkie Chałki, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników spotkania.

Podkreślić należy, że coroczne spotkania z okazji Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim organizowane w naszej bibliotece cieszą się bardzo dużą popularnością ale tegoroczna frekwencja, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Całość spotkania dopełniły wspomnienia, humor i anegdoty związane z kulturą żydowską, i tak w miłej atmosferze dobiegło końca kolejne już spotkanie na temat Judaizmu a wystąpili dla państwa:

REŻYSER SPOTKANIA - MARZENA ŁĄCKA
NARRATOR – AGATA GADZIAŁA
MATKA - MARTA UTNICKA
OJCIEC - ANDRZEJ WĘDRYCHOWICZ
SYNOWIE - SEBASTIAN URAM I PATRYK GODEK
BABCIA – URSZULA WOJNAROWSKA – CURYŁO
DZIADEK– GERARD SOCHA
ŻYD I - STANISŁAW PYTKO DLA PRZYJACIÓŁ KUBA
ŻYD II – ZBIGNIEW MIGA


W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!


Marta Utnicka
Czulent to jedna z najpopularniejszych potraw wyśmienitej kuchni żydowskiej. Jest tym lepsza, im dłużej się gotuje.

Składniki:
2 szklanki fasoli jaś
2/3 szklanki kaszy perłowej, jaglanej lub pęczaku
400 g ziemniaków
1 kg wołowiny lub baraniny (np. z mostka)
2-3 cebule
3-4 łyżki tłuszczu (najlepiej gęsiego smalcu lub oliwy)
główka czosnku
łyżeczka słodkiej sproszkowanej papryki
po 1/2 łyżeczki tymianku i kminku
1/4 łyżeczki zmielonego pieprzu
po szczypcie imbiru i gałki muszkatołowej
ziele angielskie, liść laurowy
3-4 szklanki bulionu wołowego lub drobiowego
sól

Krok 1 Fasolę zalewamy sporą ilością wrzątku. W tym czasie płuczemy na sitku kaszę i obieramy ziemniaki. Kroimy je w plastry, mięso na kawałki, a cebulę w piórka. Składniki przekładamy do osobnych misek. Rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy mięso, smażymy cebulę, przekładamy je do opróżnionych misek. Odcedzamy fasolę.

Krok 2 W garnku układamy warstwę cebuli, mięsa, fasoli, kaszy, ziemniaków, aż do wyczerpania składników - na wierzchu powinna być kasza. Warstwę cebuli lekko solimy, a pozostałe posypujemy także posiekanym czosnkiem i oprószamy ziołami, pieprzem, papryką, imbirem i odrobiną gałki muszkatołowej. W środek potrawy wtykamy liść laurowy i 1-2 ziarna ziela angielskiego.

Krok 3 Wlewamy gorący bulion, tak aby sięgał 3 cm ponad powierzchnię potrawy. Podgrzewamy. Gdy płyn zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień, przykrywamy garnek i dusimy, aż płyn wsiąknie w potrawę. Następnie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 100°C na 12 godzin. Możemy zrezygnować z zapiekania i dusić szczelnie przykrytą potrawę 2-4 godziny na jak najmniejszym ogniu, uzupełniając co jakiś czas płyn, a potem zawinąć garnek w koc i zostawić przynajmniej na godzinę.

Fotorelacja
SZABAT SZALOM - ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE

Film ze spotkania
SZABAT SZALOM - ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE
Do góry


STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry