English Deutsch Français


Aktualności


Dzień Dziecka - Czerwiec 2021

Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ- czerwiec - lipiec 2021Dzień Dziecka - Czerwiec 2021

Dzień Dziecka 2021

Dzień Dziecka w bibliotece

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, bibliotekarze BPGiM
w Strzyżowie zorganizowali dla dzieci przedpołudnie pełne niespodzianek. Park Literacki leżący nieopodal biblioteki rozbrzmiewał muzyką i zachęcał kolorowym wystrojem. Konkursy z nagrodami, zgadywanki muzyczne
i literackie, gry i zabawy zręcznościowe, kącik kreatywnego dziecka, balonowe figury, studio bajkowego makijażu to tylko niektóre
z przygotowanych atrakcji.

Spotkanie z Bibliomisiem, ulubieńcem dzieci, wywołało uśmiech na twarzach wszystkich uczestników, nie tylko tych najmłodszych. Każdy mógł przytulić się do bibliotecznego misia i zrobić z nim zdjęcie. Wszyscy chętnie się włączyli do zabaw i tańców z Bibliomisiem przy muzyce. Niespodziewanie dołączył do nich również Miś z Kebab City.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był dmuchany zamek, za udostępnienie którego serdecznie dziękujmy CSTiR w Strzyżowie.


I. Bałchan


Fotorelacja
Dzień DzieckaDo góry


Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ- czerwiec - lipiec 2021

Inter-AKTYWNY RAJD z BIBLIOTEKĄ

,,Inter – AKTYWNY Rajd z biblioteką” to cykl zajęć przygotowanych dla dzieci w wieku szkolnym, trwający od 29 czerwca do 9 lipca. Każdego dnia o godz. 10-tej, grupa ponad trzydziestoosobowa, wyposażona
w wygodne obuwie, nakrycia głowy i napoje zbierała się w budynku biblioteki. Była to nasza baza, z której wyruszaliśmy i do której wracaliśmy po zakończonej wędrówce. Tutaj w chłodzie budynku, pełni wrażeń, odpoczywaliśmy. Był to jednak odpoczynek aktywny, gdyż uczestnicy mając niespożyte siły chętnie brali udział w przygotowanych konkursach, zabawach, rozwiązując rebusy, łamigłówki i łamańce językowe. Oglądali ciekawe filmy przyrodnicze i poznawali pozycje książkowe dotyczące odwiedzanych miejsc. Sił do zabawy,, Z książką” przy muzyce nigdy dzieciom nie zabrakło. Na uczestników zawsze czekały drobne upominki, słodycze i napoje. Opiekunowie przychodzący po dzieci o godzinie 14 tej niejednokrotnie musieli zaczekać na swoje pociechy.

Każdy dzień naszej wędrówki to wyprawa do innego miejsca w Strzyżowie. Wprawdzie droga do celu czasami była długa, a upał nie pomagał, uczestnicy bardzo szybko zapominali o trudach wędrówki. Poznanie ciekawych ludzi, wysłuchanie opowieści o tym czym się zajmują oraz możliwość zajrzenia do miejsc na co dzień niedostępnych, dawała dzieciom moc wrażeń i siłę do kolejnych zajęć.

Pierwszy dzień wędrówki to spotkanie z ludźmi, ratującymi życie innym. Ratownicy medyczni z Państwowego Pogotowia Ratunkowego w Strzyżowie w interesujący sposób przybliżyli dzieciom swoją pracę. Dali krótką, aczkolwiek niezwykle ważną lekcję udzielania pierwszej pomocy. Wyposażenie karetki pogotowia, prezentacja
i zastosowanie sprzętu medycznego, przejazd karetką na sygnale to atrakcje, które towarzyszyły opowieści
o ich pracy.

Drugi dzień to wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Opowieść strażaków o ich pracy, zjazd po rurze, ich ubiór, wyposażenie wozów strażackich zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Przez chwilę każde dziecko mogło poczuć się strażakiem. Niespodzianką pełną emocji, okazały się zawody
w posługiwaniu się wężem strażackim.

Trzeci dzień po dwóch pierwszych niezwykle upalnych, przyniósł ulewę, która nie pozwoliła na pieszą wędrówkę do gospodarstwa agroturystycznego Agro- Zagroda. Przejazd autobusem umożliwił odwiedziny
u państwa Małgorzaty i Marka Śliwińskich. Gospodarze w bardzo ciekawy sposób przybliżyli dzieciom życie dawnej wsi, pokazali stare niespotykane dzisiaj sprzęty i zaprezentowali ginące zawody. Zaangażowanie dzieci w edukacyjną lekcję historii zostało nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i ciepłym poczęstunkiem.

Czwarty dzień to spotkanie z ochotnikami, członkami Jednostki Strzeleckiej 2020 im. Kpt Zygmunta Patryna w Strzyżowie. Młodzi pasjonaci wojska i munduru z dużym zaangażowaniem opowiedzieli młodszym kolegom
i koleżankom na czym polega przynależność do tzw ,,Strzelców”. Opowiedzieli jak są wyposażeni i czym się zajmują. Musztra jako element zajęć praktycznych była dla dzieci namiastką ,, bycia żołnierzem”.

Piąty dzień to wyprawa do Tunelu Schronowego w Strzyżowie. Lekcja historii opowiedziana przez pana przewodnika, przeprowadzona w tak niezwykłym miejscu jakim jest tunel zbudowany pod Górą Żarnowską
w czasie II Wojny Światowej na długo pozostanie w pamięci uczestników. Mieszkające tam nietoperze, dostarczyły wszystkim dodatkowych wrażeń. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, w cieniu pięknych drzew były miłą odskocznią dla strudzonych długą drogą wędrowców.

Szósty dzień to wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie. Codzienna praca policjantów pracujących w poszczególnych wydziałach, poznanie sprzętu i umundurowania funkcjonariuszy, zobaczenie lustra weneckiego i zostawienie odcisków palców to momenty, na które dzieci bardzo czekały. Panie policjantki w wyczerpujący i interesujący sposób zaspokoiły dziecięcą ciekawość.

Siódmy dzień to spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Strzyżów. Opowieść o lesie i jego mieszkańcach, zabawa w przyrodnicze koło fortuny, konkurs na znajomość głosu ptaków i zwierząt to atrakcje przygotowane przez panią leśnik. Możliwość zobaczenia niektórych zwierząt leśnych niemalże ,, na żywo” spotęgowała przeżycia. Chwila odpoczynku w cieniu Ogródka Jordanowskiego i pyszne lody, dały uczestnikom rajdu siłę na powrót do biblioteki.

Dzień ósmy rajdu to czterogodzinny blok zajęć dla wszystkich dzieci przygotowany przez bibliotekarzy. To dzień przybliżający pracę Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie.

Dzieci poznały charakterystykę pracy poszczególnych działów biblioteki, drogę książki od momentu zakupu do wypożyczenia, układ księgozbioru i sposób zapisu do biblioteki. Kilka słów o historii biblioteki i budynku synagogi dopełniły całości.

Ostatni dzień rajdu z biblioteką to także rozgrywki sportowe w Parku Literackim wieńczące dwutygodniowe zmagania. Wyłonienie zwycięskiej drużyny po 10 konkurencjach dostarczyły dzieciom masę emocji. Wręczenie dyplomów i nagród najbardziej wytrwałym uczestnikom rajdu wywołało zaskoczenie i radość na buziach. Radość tym większą, iż dyplomy otrzymali z rąk zaproszonych gości, przybyłych z miejsc, które odwiedziliśmy podczas rajdu. Ważnym elementem ostatniego spotkania było również wręczenie nagród w konkursie na Video-recenzję książki, który był organizowany przez BPGiM w Strzyżowie przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej.

Na najmłodszych czytelników w Parku Literackim czekał kącik zabaw w Strefie Malucha. Konkursy, zabawy
z chustą i na szachownicy to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Cieszymy się bardzo, że wakacyjne zajęcia w bibliotece spotkały się z tak dużym i pozytywnym odzewem. Mamy nadzieję, że wiadomości i przestrogi dotyczące zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach przekazane podczas naszych spotkań przyniosą efekty i wszystkie dzieci spędzą ten letni wypoczynek w sposób bezpieczny.

Dziękujemy Wszystkim Państwu, do których udaliśmy się z wizytą za niezwykle ciepłe i życzliwe przyjęcie oraz uczestnikom bibliotecznego rajdu za wytrwałość i dobrą zabawę.


Iwona Bałchan
Wakacje dzień 1 Fotorelacja
Wakacje dzień 1 Wakacje dzień 2 Fotorelacja
Wakacje dzień 2
Wakacje dzień 3 Fotorelacja
Wakacje dzień 3 Wakacje dzień 4 Fotorelacja
Wakacje dzień 4
Wakacje dzień 5 Fotorelacja
Wakacje dzień 5 Wakacje dzień 5 Fotorelacja
Wakacje dzień 6
Wakacje dzień 7 Fotorelacja
Wakacje dzień 7 Wakacje dzień 8 Fotorelacja
Wakacje dzień 8


WideorealacjaDo góry
STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry