English Deutsch Français


Wydarzenia 2011Konkurs na WŁASNORĘCZNIE WYKONANĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ - grudzień 2011

Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2011

Sposób na piątkowe popołudnie - listopad-grudzień 2011

Wieczór Wróżb Andrzejkowych - listopad 2011

"Światowy Dzień Pluszowego Misia" - listopad 2011

"Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów!" - listopad-grudzień 2011

"Bezpieczne Wakacje 2011" - październik-listopad 2011

"Z wizytą w bibliotece" - wrzesień 2011

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - wrzesień-październik 2011

CZYTAJMY RAZEM 2011 - wrzesień 2011

Muminkowe spotkanie - wrzesień 2011

Wakacyjny kram z bajkami - lipiec-sierpień 2011

Z książką na walizkach - czerwiec 2011

Pasowanie na czytelnika - filia biblioteczna w Żyznowie - maj 2011

Świat wokół nas - wystawa prac przedszkolaków - maj-czerwiec 2011

Przedświąteczne spotkanie - kwiecień 2011

Wystawa prac artystycznych Edwarda Gadziny - luty-marzec 2011

Ferie w Bibliotece 2011 - styczeń 2011

XVIII Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych„Strzyżów’ 2011” - styczeń-luty 2011

Konkurs na WŁASNORĘCZNIE WYKONANĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ - grudzień 2011


       W dniu 12 grudnia o godz. 14-tej w bibliotece odbyło się podsumowanie konkursu na ,,Własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną”.
       Na konkurs wpłynęło 67 prac, które zostały wykonane przez 43 uczestników - niektórzy wykonali 2 lub 3 kartki zgodnie z zapisem w regulaminie konkursu.
        Jury w składzie : przewodniczący - Józef Franczak – artysta malarz, Marta Unicka - dyrektor BPGiM w Strzyżowie, Anna Fortuna - pracownik Urzędu Miejskiego w Strzyżowie dokonali oceny prac konkursowych. Przy ocenie szczególną uwagę zwracano na oryginalność pomysłów, zastosowanie ozdób wykonanych własnoręcznie, staranność. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych.


W kategorii I / klasy 1-3 SP/ wpłynęły tylko 4 prace.
I miejsce zajęła Emilia Bosek ucz. kl. I SP nr 2w Strzyżowie,
II miejsce Agata Kudrak ucz. kl. II SP w Tropii

W kategorii II / klasy 4-6 SP/ wpłynęło 36 prac.
Komisja przyznała dwa równorzędne I miejsca.
Otrzymały je:
Olga Babula ucz. kl. V SP nr 2 w Strzyżowie i Karolina Budyń ucz. kl. V SP nr 1 w Wysokiej Strzyżowskiej
II miejsce Klaudia Gawron ucz. kl. IV SP nr 2 w Strzyżowie
III miejsce Mateusz Gałuszka ucz. kl. IV SP nr 1 w Strzyżowie
Wyróżnienia otrzymali :
Julia Stawarz ucz. kl. V SP nr 2 Strzyżów
Justyna Niebylecka ucz. kl. V SP nr 2 Strzyżów
Klaudia Książek ucz. kl. V SP nr SP 2 Strzyżów
Katarzyna Szetela ucz. kl. V SP nr 1 Wysoka Strzyżowska
Piotr Barć SOSW Strzyżów
Maciej Machowski SOSW Strzyżów
Michał Kordecki SOSW Strzyżów
Karolina Włodyka kl. IV SP nr 2 Strzyżów

W kategorii III / klasy 1-3 Gimnazjum/ wpłynęło 28 prac.
I miejsce Natalia Szela ucz. kl. I Gimnazjum nr 1 Strzyżów
II miejsce Monika Rakoczy SOSW Strzyżów
Przyznano 3 równorzędne III miejsca dla:
Bartłomieja Szeligi, Agnieszki Leśniak i Katarzyny Szeligi uczniów kl. III Gimnazjum Publicznego nr 1 w Strzyżowie
Wyróżnienia otrzymali :
Oliwia Bosek ucz. kl. I GP nr1 Strzyżów
Piotr Leśniak ucz. kl. III GP nr 1 Strzyżów
Damian Kielar SOSW Strzyżów
Anna Knurek SOSW Strzyżów
Krzysztof Drogoń SOSW Strzyżów
Barbara Gwizdak SOSW Strzyżów
Anna Knurek SOSW Strzyżów


       Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie, a także opiekunom, którzy włączyli się w przygotowanie prac konkursowych swoich podopiecznych.

Opracowała: Iwona Bałchan


Zobacz galerię zdjęć^Do góry^
Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2011


       5 grudnia o godz. 16-tej naszą bibliotekę odwiedziły grzeczne dzieci pod opieką rodziców i opiekunów, gdyż zapowiedział się do nas z wizytą Św. Mikołaj. Oczekując na dostojnego gościa dzieci obejrzały bajkę pt.,,Franklin i gwiazdkowy prezent”. Po bajce zaprosiliśmy dzieci do wspólnej zabawy. Podczas zabawy, słowami wiersza dzieci przywołały Mikołaja, który włączył się do wspólnej zabawy. Była to niecodzienna przyjemność dla dzieci – taniec z Mikołajem. Tak jak wielką przyjemnością także, było wysłuchanie bajki przeczytanej przez przybyłego gościa.
       Dzieci były bardzo grzeczne i na koniec spotkania zostały obdarowane prezentami. Gdy wszystkie dzieci otrzymały przywiezione przez Mikołaja paczki, zeszły wraz z nim i pomagającymi mu ,,Śnieżynkami.” do oddziału dla dzieci aby pod pięknie udekorowaną, żywą choinką zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wesołe i pełne emocji spotkanie zakończyło się pożegnaniem Mikołaja, przed którym jeszcze daleka droga, aby odwiedzić inne dzieci, a do biblioteki obiecał przybyć znowu za rok.!

Opracowała: Iwona BałchanZobacz galerię zdjęć^Do góry^
Sposób na piątkowe popołudnie - listopad-grudzień 2011


Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Oddział dla dziecizaprasza
na cykliczne zajęcia dla dzieciSPOSÓB NA PIĄTKOWE POPOŁUDNIE

Termin: każdy piątek w godz. 1330 - 1530


W programie:

 • zajęcia plastyczne
 • zajęcia literackie
 • zajęcia teatralne


 • S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M Y ! ! !

  ^Do góry^
  Wieczór Wróżb Andrzejkowych - listopad 2011


  ,,Na Św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

  ,,Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.”


  Tak mówią przysłowia o tym szczególnym dniu jakim jest dzień 29 listopada.
         Już od najdawniejszych czasów prześcigano się w pomysłach, by w wigilię św. Andrzeja wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem, a wróżby traktowane są z przymrużeniem oka.
  Aby tradycji stało się zadość 29listopada na godz.16 -tą do Oddziału dla Dzieci zaprosiliśmy dzieci i młodzież na ,,Wieczór wróżb andrzejkowych”.
         Uczestnicy spotkania przybyli w świetnych humorach ciekawi co też kryje w sobie czarodziejska, szklana kula i jakie usłyszą słowa od uczestniczących w zabawie Cyganek.
         Lanie wosku, szukanie imienia ukochanego / ukochanej / spośród wielu imion na czerwonym sercu, wybieranie ukrytych pod talerzykami przedmiotów, które symbolizują przyszłość, drzewko szczęścia to tylko niektóre z wróżb andrzejkowych wykorzystanych podczas tego wyjątkowego wieczoru. Najwięcej emocji i śmiechu wywołała jednak wróżba ,,z butami”. Według tradycji właścicielka buta, który pierwszy przekroczy próg pomieszczenia w którym odbywa się zabawa jako pierwsza wyjdzie za mąż. W naszym przypadku było to kilka etapów, zakończonych zabytkowymi drzwiami wejściowymi do biblioteki. Każda z dziewcząt chciała być tą pierwszą. Całe szczęście: to tylko zabawa- a przed uczestniczkami- całe życie i jeszcze wiele takich wieczorów andrzejkowych.

  Opracowała: Iwona Bałchan


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Światowy Dzień Pluszowego Misia - listopad 2011


  "Czy to jutro, czy też dziś, wszystkim jest potrzebny Miś."

         Pluszowy miś jako jedyna spośród zabawek dla dzieci ma swoje święto. Przypada ono 25 listopada. Od momentu wyprodukowania, w 1902, miś stał się ulubioną zabawką dzieci na całym świecie.
         Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku.
  Aby uczcić święto misia w piątkowe przedpołudnie 25 listopada o godz. 10-tej odwiedziły naszą bibliotekę dzieci uczęszczające do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek. W oddziale przywitał je bajkowy miś, który zaprosił do wspólnej zabawy. Dzieci poznały krótką historię powstania tego nietypowego święta, następnie zaprezentowały i opowiedziały o swoich ulubionych misiach przyniesionych ze sobą. Przedszkolaki zapoznały się też z gatunkami niedźwiedzi żyjącymi na wolności i poznały ich zwyczaje. Jako, że całe spotkanie dotyczyło niedźwiadków nie zabrakło ,,misiowych.” zabaw. Bawiliśmy się w ,,Stary niedźwiedź mocno śpi.”, ,,Jadą, jadą misie.” no i jak na prawdziwe misie przystało, które lubią nade wszystko miód zjadaliśmy pyszny miodzik z talerzyków. Dzieci wysłuchały także bajeczki o Misiu Łakomczuchu oraz poznały inne misie, występujące w bajkach dla dzieci m in.: Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, śpiewały wraz z Misiem Uszatkiem. Jako, że dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w naszej bibliotece ubrani w misiowe czapki, śpiewając piosenkę o misiach zwiedzaliśmy oddział dla dzieci i czytelnię. Miłe spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem i wręczeniem dyplomów na pamiątkę. Cieszymy się, że jesienna aura pozwoliła dzieciom na udział w obchodach ,, misiowego święta” w bibliotece oraz dziękujemy Siostrom za tak miłe spotkanie, które mamy nadzieję na stałe wpisze się w kalendarz spotkań z małymi czytelnikami naszej biblioteki.

  Opracowała: Iwona Bałchan


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów! - listopad-grudzień 2011


         Przez ostatnie kilkanaście lat były drukowane an łamach dziennika „Super Nowości”, teraz można je obejrzeć w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie. Kilkadziesiąt najlepszych zdjęć autorstwa fotoreporterów tej gazety: Wita Hadły, Bogdana Myśliwca, Wojciecha Preisnera i Jerzego Paszkowskiego można będzie podziwiać już od 24.XI do 12.XII. 2011r.

         Wybrane zdjęcia, to nie tylko ilustracje do tekstów. Można śmiało powiedzieć, że każde z nich „żyje samodzielnie”. Widzowie będą mogli podziwiać fotografie z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat, z życia codziennego miast Podkarpacia, pokazujące sportowe emocje i piękno przyrody.

         Fotografia prasowa to taki rodzaj fotografii do którego jak najbardziej pasuje określenie: „Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów!”

         Podczas wernisażu w dniu 24.XI.2011r. o swej przygodzie z fotografią reporterską opowiedział fotoreporter Wit Hadło, wieloletni pracownik „Super Nowości”.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Bezpieczne Wakacje 2011 - październik-listopad 2011


         W dniach 28.X - 15.XI. 2011r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać pokonkursową wystawę prac plastycznych pod hasłem "Bezpieczne Wakacje 2011". Były to prace wykonane przez dzieci i młodzież z terenu powiatu strzyżowskiego. Konkurs organizowała Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie.

  Więcej na temat konkursu


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  "Z wizytą w bibliotece" - wrzesień 2011


          30 września o godz. 10-tej odwiedziły naszą bibliotekę najmłodsze dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie wraz z paniami opiekunkami. Specjalnie dla nich z przedstawieniem pt.,,Bajka o współczesnym Kopciuszku” wystąpiła grupa aktywnych młodych czytelników działających w oddziale dla dzieci. Mali goście posłuchali też kilku przygód różnych bajkowych bohaterów. Na zakończenie dzieci obejrzały eksponaty zgromadzone na wystawie pt .,,Cudze chwalicie swego nie znacie” i zwiedziły naszą bibliotekę. Mamy nadzieję, że miło będą wspminać czas u nas spędzony.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - wrzesień-październik 2011


          ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się 29 września o godz. 16-tej w czytelni naszej biblioteki. Wystawa składa się z dwóch części. Jedna obejmuje stare fotografie pana Ludwika Szeteli. Był on rolnikiem z zawodu, a z zamiłowania fotografem - samoukiem. Zdjęcia wywoływał samodzielnie w domu rodzinnym w Wysokiej Strzyżowskiej. Cieszyły się sporym uznaniem okolicznych mieszkańców. Druga część wystawy to eksponaty zgromadzone w,, Folwarku Golcówka” w Wysokiej Strzyżowskiej przez pana Tomasza Włodykę pasjonata, dzięki, któremu historia wsi i regionu przynajmniej w części zostanie zachowana. Po przywitaniu przybyłych gości przez panią Małgorzatę Cyran otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Marek Śliwiński, a pani Anna Fortuna i pan Tomasz Włodyka przekazali zebranym wiele cennych informacji dotyczących wystawy i zaprosili do jej obejrzenia. Młodzież należąca do kółka historycznego prowadzonego przez panią Marzenę Dubiel w strojach regionalnych, prezentowała zastosowanie niektórych przedmiotów. Panie z Koła Gospodyń w Wysokiej Strzyżowskiej i przyjaciele pana Tomasza zadbali o poczęstowanie gości regionalnymi przekąskami. Cieszymy się, że otwarcie wystawy spotkało się z dużym zainteresowaniem i zapraszamy w dalszym ciągu do jej odwiedzania w godzinach pracy biblioteki.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  CZYTAJMY RAZEM 2011 - wrzesień 2011


          Już po raz kolejny w naszej bibliotece zainaugurowaliśmy Dni Świętego Michała imprezą czytelniczą dla dzieci pod hasłem,, Czytajmy razem”. 29 września na godz.10-tą zaprosiliśmy przedszkolaków z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie aby uczcić przypadający w tym dniu właśnie, Dzień Głośnego Czytania i aby posłuchać bajek czytanych przez znanych strzyżowian. O tym, jak duże znaczenie dla rozwoju emocjonalnego dziecka ma głośne czytanie, wiemy wszyscy i cieszymy się, że w tym roku zaproszeni goście stanowili wyjątkowo liczną grupę. W bajkową krainę historii śmiesznych, wzruszających a przede wszystkim pouczających jako pierwszy wprowadził dzieci Burmistrz Marek Śliwiński, czytając balladę o krasnoludku. Sekretarz Gminy Mieczysław Marczak czytał o chorych kotkach, które nie posłuchały mamy i popadły przez to w tarapaty. Bajkę o małym chrabąszczu Dyziu, szukającym szczęścia przeczytał dzieciom ks. proboszcz dr Jan Wolak. Historę gawrona Sadzusia, dbającego tylko o wygląd przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie - Andrzej Wędrychowicz. Przygody misia Łakomczucha, dbającego tylko o swój brzuszek przedstawiła Maria Zamorska - z-ca dyrektora SOSW w Strzyżowie. O orkiestrze strażackiej, która okazała się lekarstwem dla mieszkańców pewnego smutnego miasteczka opowiedział Piotr Mazur – dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Strzyżowie.

  Bajkę o królu, który jadał tylko kaszę z mlekiem i do jedzenia, której zachęcał dzieci przeczytał Tadeusz Marek – nauczyciel MZS w Strzyżowie. Bajkę o szkole, do której pójdą niedługo nasi mali goście przeczytała dla nich Maria Zięba- dyrektor Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie. Bajkowe historie sporo mogły nauczyć zarówno dzieci jak i nas dorosłych. Głośne czytanie nie jest zadaniem łatwym ale wszyscy goście wywiązali się ze swojej roli wspaniale, a uśmiech dzieci i gromkie brawa były dla nich najlepsza nagrodą.

          Niespodzianką dla wszystkich była ,,Bajka o współczesnym Kopciuszku”przygotowana przez grupę młodych czytelników, uczniów MZS w Strzyżowie na zajęciach zorganizowanych przez oddział dla dzieci. W przedstawieniu wzięli udział Gabrysia Nowak, Agnieszka Piątek, Dagmara Gębuś, Justyna Dulemba, Kamila Moskwa, Justyna Warchoł i Michał Matłosz. Występ bardzo się podobał zarówno dzieciom jak też dorosłym uczestnikom spotkania.
  Na zakończenie poprosiliśmy gościa Martę Utnicką, Podinspektora ds.Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie o wręczenie solenizantom tego dnia – Michałkom drobnych niespodzianek.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Muminkowe spotkanie - wrzesień 2011


         28 września 2011 roku w Bibliotece Publicznej w Żyznowie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli udział uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Żyznowie. Okazją do tego spotkania była 10 rocznica śmierci fińskiej pisarki piszącej po szwedzku - Tove Jansson.

         Tove Jansson znana jest głównie z książek opisujących świat Muminków. Te sympatyczne stworki pojawiły się po raz pierwszy w opowieści "Małe trole i duża powódź" wydanej w 1945 r. Łącznie muminkowa seria składa się z 9 tomów: wspomniane "Małe trole i duża powódź" oraz "Kometa nad Doliną Muminków", "W Dolinie Muminków", "Pamiętnik Tatusia Muminka", "Lato Muminków", "Zima Muminków", "Opowiadania z Doliny Muminków", "Tatuś Muminka i morze" i ostatnia książeczka "Dolina Muminków w listopadzie".
  Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym zaśpiewaniem piosenki o Muminkach, następnie krótko opowiedziałam dzieciom o życiu autorki. Potem przedstawialiśmy głównych bohaterów, a każda opisywana postać była ilustowana głośnym czytaniem fragmentu ksiąki, w którym występuje. Ponieważ 29 wrzesień jest dniem głośnego czytania, każdy uczeń dostał do odczytania krótką historyjkę. Kolejnym punktem naszej lekcji było kolorowanie Muminków i krótki sprawdzianik, w którym można było wygrać maskotkę - oczywiście Muminka. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Muminkiem, dzieci zaśpiewały nauczoną piosenkę i wypożyły sobie książkę do domu. Część dzieci wypożyczyło sobie histoeie o Muminkach. Po pożegnaniu dzieci udały się do szkoły by kontynuować zajęcie.

          Mam nadzieję, że nasze spotkanie spodobało się wszystkim i już wkrótce odbędzie się następne.

  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Wakacyjny kram z bajkami - lipiec-sierpień 2011


         Podczas tegorocznych wakacji w oddziale dla dzieci odbywały się zajęcia pod hasłem ,,Wakacyjny kram z bajkami ''. Spotykaliśmy się 26 i 28 lipca oraz 2 i 4 sierpnia w godzinach od 11.00-13.00 tej. W zajęciach brały udział dzieci w wieku od 3 do 13-tu lat.

          Wybraliśmy się na wakacyjną wyprawę różnymi środkami lokomocji. Pierwszego dnia jechaliśmy pociągiem, drugiego lecieliśmy samolotem, trzeciego płynęlismy statkiem, a w czwartym dniu robiliśmy piesze i rowerowe wycieczki. Oczywiście wszystko w obrębie naszej biblioteki, wykorzystując do tego celu bajki, zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne, a przede wszystkim duże pokłady dobrego humoru i chęci do zabawy.

          Czytaliśmy utwory takie jak.: Lokomotywa J. Tuwima, Latająca mysz B. Badowskiej, W czepku urodzona i Same atrakcje w letnie wakacje W. Drabika .
  Dzieci wykorzystując technikę origami wykonywały z papieru samoloty, statki, trójkątną zakładkę do książki.
  Rysowały pociąg, malowały wspólnie samolot, latający dywan, balon, spadochron i rakietę.
  W grupach wybrały się w podróż statkiem na otwarte morze, które zmieściło się w pudełku. Rozwiązywały zagadki, rebusy i zgadywanki. Bawiliśmy się w różne zabawy ruchowe m.in.: ,,Samoloty'', Zaczarowany kufer'', Gorące krzesła'', Królowie i zamki'', Jaś i kapela''. Pamiątką naszych spotkań są piękne prace, które ozdobiły czytelnię dziecięcą oraz zdjęcia. Cieszymy się, że dzieci tak licznie uczestniczyły w zajęciach . Bawiło się u nas 36 dzieci, niektóre z nich brały udział w każdym spotkaniu. Mamy nadzieję,że dzieci miło spędziły te wakacyjne przedpołudnia i dobrze się bawiły. Zapraszamy za rok !

  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Z książką na walizkach - czerwiec 2011          9 czerwca o godz. 12.30 w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem M. Grabowskim.
  Zostało ono zorganizowane w ramach V Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami pod hasłem ,,Z książką na walizkach”. Organizatorami tej akcji jest Wydawnictwo Literatura i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. W dniach 9-11 czerwca tego roku pisarze tacy jak Wanda Chotomska, Paweł Beręsewicz, Agnieszka Frączek , Kalina Jerzykowska i Andrzej M. Grabowski odwiedzali biblioteki na terenie Podkarpacia. Finałem tych spotkań była impreza z udziałem wszystkich pisarzy, która odbyła się 11 czerwca w Teatrze Maska w Rzeszowie poprzedzona barwnym, bajkowym korowodem, który przeszedł ulicami Rzeszowa. Patronatem honorowym akcję objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa, a patronatem medialnym TVP Rzeszów, Nowiny i Polskie Radio Rzeszów.
         Cieszymy się, że nasza biblioteka brała udział w tej akcji i mogliśmy gościć w naszych skromnych progach Andrzeja M. Grabowskiego.
         Jest on autorem scenariuszy filmów animowanych, kilkuset piosenek oraz kilku książek takich jak Zając Poziomka, Pirat Jędruś, Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! Od lat współpracuje z Telewizją Polską, dla której stworzył ponad tysiąc programów dla dzieci , między innymi: Tik -Taka, Ciuchcię, Budzik, Wyprawy Profesora Ciekawskiego. Jest współzałożycielem zespołu Fasolki, który śpiewa wiele jego piosenek.
         Na spotkanie z naszym gościem przybyły dzieci z Miejsko- Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie wraz z Paniami Opiekunkami oraz zaproszone Panie Marta Utnicka, Podinspektor ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie i Anna Fortuna z redakcji miesięcznika ,,Waga i Miecz”. Andrzejowi Grabowskiemu towarzyszyła Pani Wiesława Jędrzejczyk, redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura.
         Autor na spotkanie z dziećmi przywiózł walizkę pełną bajkowych postaci i rekwizytów z programów telewizyjnych. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o tym jak powstawały książki, piosenki dla dzieci, chętnie uczestniczyły w zabawach, w których pomocnikami autora były kukiełki ukryte w zaczarowanej walizce. Wspólnie, śpiewały o Kulfonie i Monice, których znają nie tylko wszystkie dzieci ale również dorośli. Dzielnie odgadywały zagadki przygotowane przez mistrza dobrej zabawy z dziećmi. Śmiechu było co niemiara. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci zaśpiewały pięknie piosenki Pocałuj żabkę w łapkę i Kropelka złotych marzeń /Bursztynek/. Podarowały również autorowi swoje rysunki.
         Andrzej Grabowski był wyraźnie wzruszony i zapewniał, że będzie mile i ciepło wspominał spotkanie ze strzyżowskimi dziećmi. Wspomnienia tego spotkania na pewno pozostaną w pamięci dzieci, jak również wielu dorosłych, gdyż z pewnością przypomnieli sobie piosenki własnej młodości czy też dzieciństwa swoich dzieci. Zapraszamy czytelników do odwiedzania naszej biblioteki i wypożyczania książek pana Grabowskiego, które posiadamy w zbiorach oddziału dla dzieci z jego specjalną dedykacją dla naszych małych czytelników.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Pasowanie na czytelnika - filia biblioteczna w Żyznowie - maj 2011         Dnia 30 maja 2011 w filii bibliotecznej w Żyznowie miała miejsce uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Żyznowie. Dzieci wraz z panią wychowawczynią zostały powitane i zaproszone do zabawy. Na początku wszyscy przypomnieliśmy sobie kiedy biblioteka jest otwarta oraz jakie są najważniejsze zasady wypożyczania książek. Następnie był krótki konkurs wiedzy o bajkach i bajkowych bohaterach. Po zaliczeniu konkursu dzieci ustawiły się w rządku i ślubowały:
  My, uczniowie pierwszej klasy, Tobie Książko przyrzekamy,
  że szanować cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy.
  Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie
  i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś zawsze.
  PRZYRZEKAMY

         Każde dziecko zostało pasowane na czytelnika poprzez dotknięcie ramienia Encyklopedią Wiedzy o Książce. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały dyplomik, zakładkę i słodycze. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w małej sesji zdjęciowej. Z serdecznym zaproszeniem do odwiedzin biblioteki pożegnałam dzieci, które zadowolone wróciły do szkoły.

  Opracowała: Beata Haligowska


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Świat wokół nas - wystawa prac przedszkolaków - maj-czerwiec 2011         Dnia 1.06.2011r. odbył się wernisaż wystawy Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie pt. „Świat wokół nas” z udziałem zaproszonych artystów plastyków Ziemi Strzyżowskiej: pani mgr Bożeny Baranowskiej i pana Stanisława Śliwy. Artyści obejrzeli wystawę gratulując przedszkolakom wrażliwości, talentu, spojrzenia na sztukę, życząc dalszych sukcesów.
         Dyrektor BPGiM w Strzyżowie oraz organizator wystawy przygotowali słodki upominek dla dzieci. Niezwykle atrakcyjne dla przedszkolaków były również warsztaty poprowadzone przez artystów: i tak pani Bożena zaproponowała dzieciom zabawę z plamą, a pan Śliwa pracę z bibuła oraz rysunek kredą. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a dzieciaki 6-latki z grupy VIII oraz grupa „0” wykazały się umiejętnością plastyczną, uwrażliwieniem na kolor, jak również sprawnością manualną.
         Wystawę można zwiedzać od 24.05 do 24.06. 2011r. w godzinach pracy biblioteki.
         Życzę miłych wrażeń z odbioru sztuki gratulując wszystkim przedszkolakom
         – organizator wystawy mgr Ewa Piechowiak

  Zobacz galerię zdjęć z wystawy Zobacz galerię zdjęć z wernisażu  ^Do góry^
  Przedświąteczne spotkanie - kwiecień 2011         7 kwietnia 2011 o godz. 14-tej w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbyło się spotkanie z dziećmi, którego tematem były zbliżające się Święta Wielkiej Nocy.
         Dziewczynki wykonały piękne świąteczne witraże, papierowe koszyczki, kurki i króliczki . Chłopcy dzielnie pomagali w zrobieniu wielkiej pisanki z masy papierowej. Dzieci wykazały się ciekawymi pomysłami przy wspólnym ozdabianiu tej ogromnej pisanki, a także innych, mniejszych , zdobionych plasteliną, muliną, malowanych farbami. Dzięki wspólnej pracy przybliżyliśmy sobie zwyczaje i obyczaje wielkanocne, a w Oddziale dla Dzieci powstała piękna świąteczna dekoracja będąca wystawką prac. Zapraszamy do jej obejrzenia i życzymy naszym czytelnikom spokojnych i prawdziwie wiosennych Świąt Wielkanocnych!


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Wystawa prac artystycznych Edwarda Gadziny - luty-marzec 2011         W dniach 21.02 - 31.03.2011r. w BPGiM w Strzyżowie można było oglądać wystawę prac artystycznych rzeźby, płaskorzeźby i malarstwa Edwarda Gadziny.
         Wernisaż wystawy odbył się 21.03.2011r. o godz. 1600 w Czytelni dla młodzieży i dorosłych. W wernisażu wzięli udział licznie przybyli zaproszeni goście, znajomi oraz mieszkańcy Strzyżowa. Uczestniczyli również przedstawiciele Rady Miejskiej Strzyżowa, Pan Burmistrz Marek Śliwiński wraz z pracownikami działu promocji Urzędu Miejskiego w Strzyżowie.


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  Ferie w Bibliotece 2011 - styczeń 2011         W tym roku zaprosiliśmy dzieci na zajęcia 18, 20, 25 i 27 stycznia w godz. 11.00 – 13.00.
         Nasze spotkania przebiegały pod hasłem ,, Podróż do krainy wyobraźni”.
         Pierwszego dnia dzieci tworzyły opowiadania na podstawie wylosowanych ilustracji do książek. Powstały ciekawe historie zarówno w formie komiksu jak też rysunku. Aby zaczarować zimę wycinaliśmy piękne kolorowe śnieżynki. Nie brakowało także wesołych zabaw takich jak: drużynowy ,,wyścig na gazetach”, ,,gorące krzesła”.
         Drugi dzień przypadał przed Świętem Babci i Dziadka. Dla nich więc, dzieci wykonały piękne laurki oraz kolorowe, bajkowe klowny, które na pewno wywołały uśmiech na twarzy babci i dziadka. Bawiliśmy się też w rysowanie z zawiązanymi oczami postaci bajkowych, w,,magiczny kamień”.itp.
         Trzecie dzień to spotkanie z teatrem. Na ,,warsztat” wzięliśmy inscenizację pt.,,Zagadka” Małgorzaty Strzałkowskiej. Dzieci wspólnie malowały 3-metrową planszę, przedstawiającą podmorskie krajobrazy, stanowiącą scenografię do naszej inscenizacji. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i znajomością podwodnego świata. Potem tylko rozdzielenie ról i zabawa gotowa. Talent aktorski dzieci i przyjemność występowania sprawił, że przygotowaliśmy drugą inscenizację pt.,,Muchy samochwały” Marii Konopnickiej. Śmiechu było co niemiara zarówno podczas przedstawienia jak też zabaw sprawnościowych tj.: przenoszenie orzechów przy pomocy patyczków.
         Ostatni dzień to karnawałowe pożegnanie ferii. Dzieci wykonywały maski karnawałowe, dekorowały salę, a potem wesoło bawiliśmy się wybierając zabawy w oparciu o znane wszystkim bajki. Była więc zabawa w ,,Czerwonego Kapturka”, konkurs na najsprytniejszego,,Kopciuszka”, taniec,,pingwinków”itd.
         Zabaw i konkursów było znacznie więcej podczas naszych spotkań. Miłą pamiątką są zdjęcia, na których widać uśmiechnięte buzie i prace, które zostały wykonane. Mamy nadzieję, że dzieci miło spędziły czas w naszej bibliotece . A więc – do zobaczenia za rok!

  Opracowała: Iwona Bałchan


  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^
  XVIII Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych
  „Strzyżów’ 2011” - styczeń-luty 2011         W dniach od 22.01.2011 do 19.02.2011 w Czytelni Biblioteki Pu Rze blicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać XVIII Wystawę Modeli Plastikowych i Kartonowych „Strzyżów’ 2011”
         W tegorocznej wystawie modelarzy wzięło udział 50 wystawców z rejonu całego podkarpacia. Łącznie wystawiono ponad 250 modeli plastikowych i kartonowych. Gościnnie wystawił swoje duże modele latające - Szybowce - pan Andrzej Jurzysta.
         Władze miasta i powiatu, właściciele sklepów modelarskich z Rzeszowa i Krosna, wydawnictwo Stratus oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie to główni sponsorzy nagród, które zostały w dniu 19.II.2011r. wręczone na zakończenie wystawy o godz. 1000. Nagrody wręczali: Pani Marta Utnicka – w imieniu Pana Burmistrza Strzyżowa, Pan Robert Godek – Starosta Strzyżowski, Pana Mariusz Kawa – radny sejmiku wojewódzkiego, Komisarz wystawy Pan Marian Wydro oraz Dyrektor Biblioteki Pan Tadeusz Marek. Podczas zamknięcia wystawy przedstawiciel sklepu Hobby Model z Krosna zaprezentował modele latające śmigłowców.
         Jak co roku wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Strzyżowa i licznie odwiedzających gości.

  Zobacz galerię zdjęć  ^Do góry^  STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


  Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
  Realizacja: Paweł L.

  Do góry