English Deutsch Français



ABC KULTURY lokalnej

Mija osiem lat odkąd działa Krąg Twórczy ,,Arche” przy strzyżowskiej Bibliotece Publicznej.

Od początku prezesuje kręgowi Urszula Rędziniak a opiekuje się kołem i jego członkami pani Zofia Krupska. Comiesięczne spotkania gromadzą twórców amatorów słowa pisanego ale nie tylko. Niewątpliwie najbardziej znaczącą twórczynią Kręgu jest pani Zdzisława Górska, znana i uznana poetka, członkini Związku Literatów Polskich, malarka i dziennikarka.

Można rzec śmiało: intelektualistka naszego małego środowiska. Pisze z przejęciem i osobistym zaangażowaniem o rzeczach ważnych i aktualnych. Ma jednak odpowiednią wiedzę oraz rozeznanie, by swoje wypowiedzi umieszczać w szerokim kontekście kulturowym, co czyni jej wypowiedzi nie tylko pięknymi lecz także profesjonalnymi. Wydała sporo tomików poezji, jest więc zaszczytem, że wspiera amatorów podczas spotkań, inspiruje i pomaga.

Szefowa, inspiratorka i koordynatorka Kręgu to Urszula Rędziniak. Jest to tylko jedna z jej ról, gdyż znamy ją również z wielu cennych inicjatyw w środowisku: koncertów, wieczorów poetyckich, konkursów poetyckich
i fotograficznych, publikacji na łamach ,,Wagi i Miecza”. W moim osobistym odczuciu ,,ruszyła z posad bryłę” drzemiących w ludziach talentów i pasji – ku naszemu wspólnemu dobru. Pani Ula też ma spory dorobek poetycki. Przyczyniła się również poprzez pracę w Kręgu do ,,oszlifowania” talentów pisarskich takich członków jak: Krystyna Mazur, Andrzej Gugała, Agnieszka Wiśniewska, Stanisława Kucab. Robi to poprzez warsztaty poetyckie w obrębie treści jak i formy, gdyż tematyka spotkań jest różnorodna. Jeśli chodzi o formę, to zmagano się z sonetem, wierszem trzynastozgłoskowym, fraszką, moskalikiem, wierszem białym a nawet haiku i limerykiem.

Gdy kilka osób wypowiada się na określone tematy mając za zadanie użycie tych samych słów, zwrotów, czy środków poetyckich, powstaje cały wachlarz skojarzeń, nieraz tak bardzo różniących się, że efekt może zaskoczyć. Zwykle tematy krążą wobec spraw ludzkich, otoczenia, uczuć religijnych, czy wydarzeń aktualnych.

Duży nacisk kładziemy na kulturę języka polskiego, sięgamy do tradycji regionalnych, a nawet inspirujemy się twórczością fotograficzną np. Krzysztofa Szaro. Udaje się nawet przełamywać stereotypy częste w myśleniu
o rolach społecznych kobiet i mężczyzn, poszczególnych nacji, mody, czy też tzw. myślenia politycznego oraz toczącej się wciąż wojny poza i wewnątrz kraju.

Szczera atmosfera, możliwość swobodnego wyrażania poglądów i odczuć, to prawdziwe ,,wartości dodane” spotkań w Kręgu Twórczym.

Efektem ich jest wydany już tomik poezji, który szybko rozszedł się w środowisku lokalnym. Był prezentowany na spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ze względu na ograniczenia covidowe, nie można było zorganizować wieczoru promującego wydany tomik z udziałem naszego grona czytelników.

Znalazły się tam utwory – oprócz w/w nazwisk pana Adama Kluski, Wiktora Bochenka, Radka Kozaka, Czesławy Szlachty-Pytko. Tomik nosi tytuł ,,W kręgu słowa” i powstał z okazji 5-lecia działania Kręgu Twórczego Arche w roku 2020. Był współfinansowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Strzyżowa i Starostwo Powiatowe.

Skład członków Kręgu zmienia się. Niektórzy odchodzą, jak np. Radek Kozak ale pojawiają się również nowe twarze, jak np. Bożena Gwiżdż. Krąg Twórczy Arche jest bowiem otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby wyjść ze swym ,,pisaniem” z zacisza domowego. Dumą napawa twórczość Radosława Kozaka, który obecnie mieszka w stolicy. To wybitny eseista. Niezwykle oczytany. Operuje słowem w sposób wyrafinowany, łącząc doświadczenie osobiste z doznaniami czytelniczymi, podróżniczymi, czy estetycznymi. Próbki jego pisarstwa mieliśmy okazję poznać na łamach ,,Wagi i Miecza”. Życzymy mu wielu sukcesów w dalszej twórczości.

Osobisty tomik poezji zatytułowany ,,Więzień słów” wydał inny nasz kolega, a mianowicie Andrzej Gugała. Jego debiut zyskał piękną, pomysłową i zaskakującą oprawę inscenizacyjną autorstwa pracowników Biblioteki Publicznej. Wiersz Andrzeja Gugały ,,Modlitwa tęsknota” został także doceniony na szczeblu centralnym. Autor został wyróżniony przez najwyższe gremium i otrzymał je z rąk Pierwszej Damy Agaty Dudy. Wiersze naszych członków prezentowane były też na różnych konkursach literackich. Ukazały się potem w tomikach pokonkursowych (Czesława Szlachta-Pytko i Stanisława Kucab; ,,Konkurs Poezji Religijnej im. Ks. prof. Józefa Tischnera” organizowany przez Związek Podhalan o. w Ludźmierzu). Ukazują się także co miesiąc w rubryce ,,Na skrzydłach poezji” na łamach ,,Wagi i Miecza”. Czytać je można również na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Strzyżowie.

Kierujemy serdeczne podziękowania w stronę naszych czytelników, czyli mieszkańców miasta i gminy,
a także powiatu, którzy zawsze życzliwie i z akceptacją wyrażają się o naszej działalności. Cieszy to
i mobilizuje. Dziękujemy za gościnność Biblioteki, gdzie możemy się spotykać w miłej atmosferze, a osobiście Zosi Krupskiej, za przyjaźń i życzliwość.

Serdecznie zapraszamy do naszego Kręgu Twórczego Arche miłośników słowa poetyckiego. Bogactwo
w wielości i różnorodności, a odwaga by wyjść z własnego cienia może zaowocować wielowątkowością tematyczną, a nawet nagrodami, czy własnym tomikiem.




Stanisława Kucab



Do góry




STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry